čtvrtek 5. července 2018

Červnové ohlédnutí...

... v kvetoucí zahradě.

Krásný den. Po čase vás zvu opět k nám do zahrady. Tentokrát do časně červnové. Nebojte, nespletla jsem si datum v kalendáři. Jen čas běží v zahradě rychleji, než já stačím zdokumentovat a zpracovat :-)

V dohledné době tak snad zveřejním ještě jednu, aktuálnější várku fotek.

Výhled od domu k "lesnímu" koutku, ve kterém začneme.


Z lesního koutku směrem k vřesovišti.


Pítko pro ptáky je umístěno do stínu akátu mezi bohyšky a kapradiny.Nedaleko odtud bydlí i vrbina tečkovaná. Víc o ní dále .-)
Kakost gruzínský (Geranium ibericum). Další do sbírky kakostů :-)Tuto trvalku jsem si docela zamilovala. Myslím, že dobře znáte její příbuznou se sametově hebkými šedými listy (čistec vlnatý).


Ta na obrázku si říká čistec velkokvětý (Stachys grandiflora) a na rozdíl od dříve jmenovaného příbuzného má radši o něco vlhčí podmínky.

Je velmi pěkná, když kvete, ale díky hezky tvarovaným listům ve velkých trsech je velmi dekorativní i před a po odkvětu.Čistec velkokvětý (Stachys grandifora).


 


Udatna lesní (Aruncus dioicus). Statná trvalka, které vyhovuje stín až polostín a vlhčí půda.
Někdy si je lidé pletou s tou předchozí. Tato trvalka je ale podstatně nižší a může rozkvést do celé škály barev.Čechravy (arendsova, japonská nebo čínská) jsou mimořádně krásné trvalky, kterým vyhovuje vlhčí půda a polostín.


Čechrava (Astilbe).


Další vlhkomilnou trvalkou s nádherným květem připomínajícím korunku je úpolín čínský (Trollius chinensis 'Golden Queen').
Úpolín čínský (Trollius chinensis 'Golden Queen').


Kohoutek chalcedonský (Lychnis chalcedonica) patřil k oblíbeným trvalkám našich babiček a prababiček.


Kohoutek chalcedonský (Lychnis chalcedonica).


Vrbina penízková (Lysimachia nummularia) vyplňuje v našem "lesním" koutku holá místa pod keři a vyššími trvalkami.Vrbina penízková (Lysimachia nummularia).Na této fotce je mj. i červenolistá vrbina (Lysimachia ciliata 'Firecracker'), stejně jako předchozí i ta, která bude následovat, je to divoška, která brzy vyplní prostor do posledního místečka.

A do třetice - vrbina tečkovaná. Je to trvalka, která velmi rychle vyplní volné místo v záhonu. Někdy až moc rychle, potřebuje tak dostatek prostoru, kde to nebude na obtíž. Pěstuji ji v zelené i panašované variantě ('Alexander'). Má ráda sluníčko a vlhčí půdu. Ale dobře zvládne i polostín, kde bývá vyšší.


Vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata).Vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata).


Tuhle růži jsem měla předloni přisazenu k jednomu zahradnímu oblouku. Ale byla taková nijaká a velmi záhy chytla černou skvrnitost. Prostě jí to v tom místě moc nesvědčilo.

Byla jsem rozhodnuta, že ji nahradím jinou a taky jsem to loni na jaře udělala. Ale protože slovy pana Zdeňka Svěráka velmi nerada "opouštím staré věci pro nové", neměla jsem srdce ji vyhodit.

Hodně jsem jí ostříhala a přesadila do jiné části zahrady k plotu poblíž katalpy a čekala, co se bude dít...

Letos na jaře příjemně překvapila. Pustila nové výhony plné krásných zdravých listů a začala kvést. Trochu mi to nejde na rozum, protože v daném místě rozhodně nemá mnoho sluníčka, při dobré vůli polostín. Ale navzdory tomu všemu vypadá spokojeně :-)Výhled od myrobalánu (Prunus cerasifera 'Nigra').
Začátkem června jsme se ještě mohli těšit z bílých listenů dřínu japonského (Cornus kousa).Zatímco dřín japonský je na vrcholu "kvetení", bělokvětá záhonová růže v jeho blízkosti své kvetení rozjíždí.:-)
I kdybyste mě mučili, nepovím, jak se jmenuje. Já to totiž nevím a nepátrala jsem po tom. Zatím jsem si vystačím s tím, že každý rok krásně kvete :-)Jeden z našich zahradních oblouků na růže. Budu ji muset trochu umravnit, abychom se dostali skrz oblouk dál :-)

Jmenuje se 'Momo' a pro mě je to láska na první pohled. 


Ještě je malinká, ale věřím, že do 2 let zcela obalí svými drobnými plnými červenými květy celou jednu stranu zahradního oblouku, kterým jsme právě pomyslně prošli do části s levandulovým "políčkem" :-)
Pnoucí růže 'Momo'.
Pohled do "levandulového" políčka. Bydlí tady i ořechoplodce (Caryopteris x clandonensis 'Worchester Gold'), okrasné česneky, šuškardy klasnaté (Liatris spicata).... v zadní části je u jednoho z ořechoplodců vidět i kontryhel měkký (Alchemilla mollis 'Thriller').


 


Poslední přípravy před rozkvetením - šuškarda klasnatá (Liatris spicata). Je jí u nás dobře, protože se vysévá, kde se dá... o další sazeničky tak není nouze, jen je to pokaždé překvapení, jako barvou květenství nás nakonec potěší .-)
Šuškarda klasnatá (Liatris spicata).
Už pomalu odkvétající exoticky vyhlížející kniphofie nebo mnohokvět (Kniphophia).


Část okrajové části levandulového políčka vyplňuje i tahle krásná trvalka.

Většinu hvězdnic nebo také aster, chcete-li, máme spojenu především s podzimním nebo pozdě letním kvetením.

Výjimku tvoří třeba astra alpská (Aster alpinus), která pro svůj nízký vzrůst nachází uplatnění zejména na skalkách.

A také tato nižší astra tongolská (Aster tongolensis), pro kterou je charakteristická nižší přízemní růžice listů. Z nich vykvétají každé jaro na přelomu května a června nádherné, poměrně velké květy světle modré barvy, ne nepodobné kopretinám.

A stejně jako ony jsou vděčným cílem fotografických toulek :-)
 

Pokud jde o barvu růží, máme s mužem docela odlišný vkus (i když já mám ráda skoro všechno, co roste a kvete .-).

Tato anglická růže (Graham Thomas), která prý byla dokonce zvolena Světovou federací růžových společností (WFRS) v roce 2009 za nejoblíbenější růži na světě a vešla do Růžové síně slávy, je manželova favoritka :-)

Pěstuje se jako keřová, ale vzhledem k výšce ji lze pěstovat i jako pnoucí.

Kromě vzhledu a vůně je oceňována i pro její dobré zdraví (vysokou odolnost vůči černé skvrnitosti a padlí) i zimuvzdornost.

Plaménky miluju a mám jich tak na zahradě vícero a každý rok doplňuji. Tento ('Warszawska Nike') máme vysazen u pletivového plotu a daří se mu nebývale. Takhle obsypaný květy snad ještě nikdy nebyl :-)

Plamének 'Warszawska Nike' (Clematis 'Warszawska Nike').
Výhled k hmyzímu domečku.
Pod mirabelkou :-) Tohle je druhá "slečna", kterou mi na přání vyrobila šikulka Renča (Renata Prchalová). Krásný keramický košík pak šikovné ruce Pavly (Pavla Bláhová).


Závěsné květináče jsem letos osázela vzpřímenými muškáty v kombinaci s vějířovkou a bakopou.Nízké druhy tavolníků (bumalda, japonica) jsou sázkou na jistotu. Alespoň u nás určitě :-)


Tohle místo mě baví.

Založila jsem je původně jako "růžový" kopeček. Ale aby nebylo růžím smutno, doplnila jsem pár kvetoucích kamarádů.

Mj. chrastavec makedonský (na obrázku všechny tmavě vínové hlavičky), sporýš argentinský (vysazené rostliny dle očekávání zimu nedaly, ale po zimě je bohatě vysemeněný, teprve se předvede .-) nebo bělokvětý kohoutek věncový (na obrázku vpravo dole).

Růže není z tohoto úhlu pohledu skoro vidět, snad jen ta roubovaná na kmínek (Kordesova 'Rosarium Uetersen'), ale ty vzdušné trvalky, které je měly doplňovat, pořádně :-)

V popředí ještě čistec vlnatý se sametově hebkými listy. Ten (stejně jako vše dříve jmenované) milují včely.


Kordesova růže 'Rosarium Uetersen' na kmínku.Bělokvětý kohoutek věncový (Silene coronaria 'Alba') - na obrázku vpravo dole.


Chrastavec makedonský (Knautia macedonica 'Red Knight').
A pohled z druhé strany "kopečku" :-) V podrostu mateřídoušky či šalvěj hajní. Z růží pak půdopokryvná 'Stadt Rom' (Tantau) s jednoduchými, ale velmi půvabnými růžovými květy, vyšší keřová růže "The Queen Elizabeth' (Kordes).Zátiší "u ČOVky" za domem :-)


Zahradní "oblouk" poblíž terasy. Austinova 'St. Swithun' má první velkou vlnu kvetení pomalu za sebou, Kordesův 'Amadeus' to ale nevzdává. Bez úhon odolal i velkým dešťům v bouřkách.

A krásně ladí s mým červeným miniplůtkem v záhonu u západní hranice pozemku :-)
Výhled k červenému plůtku.


Meduňka lékařská (zcela vpravo dole) si zde našla místo sama. A asi proto je zde mnohem krásnější než ta, kterou jsem si před pár lety vysadila o kus dál ... přírodu prostě nepřekonám :-)


U plůtku jsem loni založila nový záhon, resp. zrušila jsem v tom místě záhon s jahodami a dala prostor půdopokryvným růžím ('The Lovely Fairy'), bělokvěté třapatkovce (Echinacea) či bělokvětému kohoutku věncovému.
A občas zavítá i nějaký host. Poznáváte "tobolky" černuchy damašské? :-) Výborná nenáročná letnička, která se dobře přesévá a vyplní každé volné místečko v záhonu o chvíli dřív než náletový plevel .-)


Díky za výdrž a mějte se krásně :-)

A.

16 komentářů:

 1. Krása jako vždy, ráda se nechávám inspirovat. Přeju krásné léto.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bětko, díky za návštěvu i komentář. Moc mě těší, že zde nacházíš inspiraci i pro svou zahradu :-) Krásné sváteční dny A.

   Vymazat
 2. Děkuji za výlet do botanické zahrady....krása...máte to úžasné, jen přemýšlím, kde taková krása bere vodu, u nás je jí žalostně málo a už teď všechno je jako na konci srpna.
  Užívejte letní pohodu v té vaší kráse.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hanko, botanická ne :-)) Moc děkuji za poklonu. A k té úvaze o vodě - u nás to zatím není úplně nejhorší. Teď je sice horko a sucho, ale v týdnech předtím se to alespoň trochu střídalo a měli jsme docela velkou kliku na vytrvalejší déšť z bouřek. Zahrada je tak zatím v dobré kondici. Uvidíme, co bude dál... Přeji tak více deštíku i k vám do zahrady, ať se alespoň trochu osvěží a pookřeje. Krásný večer A.

   Vymazat
 3. Aničko,nádherná zahrada.Už jsem Ti jednou psala, že většinu keřů poznávám na naší zahradě,ale já všechny neznám jako Ty.Já jsem laik.Ale miluji nejvíc letničky a ty teda znám a mám jich opět požehnaně.Taky begonie mi dělají velkou radost.Ty si pěstují z hlíz sama a mám je v truhlíkách a květináčích v polostínu.Taky dosny kanny jsem si rozmnožila a už mám v ohromných květináčích sedm a nádherně kvetou.Jsem úplně blažená, když se procházím po zahradě.Ale že jsme si mákli s mužem a pořád je co zvelebovat. Krásné dny přeji.Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti, tak teď už znáš, ne? :-) Na letničky zas takový expert nejsem. Nejraději mám osvědčené "přesévače", o které se nemusím moc starat - měsíček, brutnák, černuchu, krásenku... A mám ráda i ostálky, ale ty už si žádají trochu více péče. Begónie taky miluji, ale dlouho jsem na ně neměla vhodné podmínky (alespoň polostín), teď už bych je zase mohla, stejně jako fuchsie. Kanny vysazuji stejně jako Ty do obrovských květináčů každý rok. Jsou krásné, ale ještě nekvetou. Vysazovala jsem je docela pozdě. Přeji krásné dny v zahradě. Věřím, že to musí být úžasné a ta námaha za to určitě stojí .-) A.

   Vymazat
 4. Odpovědi
  1. Ilonko, Tys mě ale rozesmála :-) Děkuji!!! Krásný večer A.

   Vymazat
 5. Veľmi pekná záhrada, krásny blog... ďakujem za inšpiráciu a možnosť pokochať sa takou krásou :-) Lenka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leni, děkuji za milou návštěvu i komentář :-) Krásné dny A.

   Vymazat
 6. Aničko, to je jedním slovem bomba! Radost pohledět!
  Většinu rostlinek vlastním také, ale chce to ještě pár let, aby se rozrostly ;-). Jen po jedné stále toužím a to je vrbina tečkovaná, stále se mi nedaří ji nikde sehnat. Jinak se mi líbí, jak máte pojmenovaná zákoutí zahrady....mám to podobně :-). Vy máte "lesní zákoutí", já mám "la petite forêt" :-) a další jiné.
  Krásný večer přeji.
  ZaZa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ZaZo, moc děkuji za takový ohlas :-) S vrbinou tečkovanou by problém být určitě nebyl... na dálku (osobně několikrát ověřeno) doporučuji nákup třeba u Flosů (https://www.zahradnictvi-flos.cz/18147-lysimachia-punctata-vrbina-teckovana.html), zahradnictví Florianus (https://www.florianus.cz/p/775/vrbina-teckovana-lysimachia-punctata) nebo zahradnictví Aronie (https://www.zahradnictvi-aronie.cz/Vrbina-teckovana-d1156.htm), kde jsou momentálně dostupné. A s těmi zákoutími - francouzská označení by se mi taky líbila, ale tomu by u nás doma nikdo kromě mě nerozuměl :-) Krásné dny A.

   Vymazat
 7. Aničko, moc děkuji za tip, i když s internetovým nákupem rostlin mám špatnou zkušenost, poslali mi samé chcípáčky, kteří nepřežili a bylo to vyhlášené zahradnictví.... ale nikde v "kamenném obchodě" jsem ji nesehnala. Ale když to doporučuješ Ty, tak to asi zkusím ;-).
  Děkuji a přeji krásné letní dny.
  ZaZa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ZaZo, doufám, že teď budeš s rostlinkami spokojená :-) Hezké dny A.

   Vymazat
 8. Krásné fotečky po delší době jsem zase se pokochala krásou na blogu děkuji

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaši návštěvu i chvilku na komentář, který mi zde po sobě zanecháváte. Dáváte mi tak najevo, že se vás mne psaní či fotky nějakým způsobem dotýká.

Chci přinášet především inspiraci, radost, povzbuzení, zamyšlení.... k tématům, které mě samotnou zajímají nebo na ně sama hledám odpovědi, i když jsou někdy z těch, na které se názory hodně různí.

Díky za slušnost, ohleduplnost k ostatním a odvahu podepsat se pod svůj vlastní názor.

Mějte krásný den

Anna