čtvrtek 29. října 2015

Mateřídouška, tymián, šalvěj a dobromysl na horší časy...

... v tekutě sirupové podobě. Pro naši rodinku jako prevence či první pomoc při nachlazení, kašli, rýmě.


V tomto složení má u nás sirup svou premiéru. Tak snad splní naše očekávání a my projdeme na bacily náročným obdobím hladce a bez návštěvy lékaře... Chutná báječně, má pěknou barvu a krásně voní.

Tymián - usnadňuje trávení, má dezinfekční a antiseptické účinky a je považován za jedno z nejúčinnějších přírodních antibiotik. Pomáhá léčit horní cesty dýchací, černý kašel, astma, bronchitidu nebo angínu. Je účinný na plísně, bakterie a střevní parazity, zároveň je používán na cukrovku, revmatismus a chudokrevnost. Pokud trpíte depresemi, naplňte si tymiánem polštář, ten zklidní jak tělo, tak i duši. Denní dávka tymiánu by neměla přesáhnout 10 g, jinak může dojít k předávkování. Těhotným a kojícím ženám se jeho užívání nedoporučuje.

Mateřídouška - se používá jako přísada do koupele při revmatismu a svalových bolestech, jako podpora imunitního systému organizmu, k mírnění dráždivého kašle, při zánětech dutin, k uvolnění hlenů, při poruchách trávení jako řešení plynatosti a kolik, ke zvýšení vylučování žaludečních šťáv a jako protiprůjmový prostředek, v kosmetice na obklady pro ošetřování mastné, zánětlivé pleti, při akné a také jako uklidňující prostředek při nespavosti, bolestech hlavy, závratích, nervových slabostech. Využití má však i při řešení chudokrevnosti, při poruchách močového měchýře či bolestivé menstruaci. 

Dobromysl (alias oregano, jak jej označujeme v kuchyni) - bývala jednou z nejoblíbenějších bylin staročeského léčitelství a kořenářství, je velmi blízkou příbuznou majoránky, působí dezinfekčně, protizánětlivě, usnadňuje odkašlávání (užívá se tedy vnitřně při úmorném kašli, černém kašli, onemocnění dýchacího ústrojí), je silným prostředkem uvolňující křečovité stažení hladkého svalstva a zvyšuje vyměšování žluči, užívá se proto vnitřně i jako lék upravující činnost žaludku, podporující trávení, při žaludečních potížích, nechutenství, na zvyšování a tvorbu žluči. Dobromysl nemá výrazné vedlejší a nežádoucí účinky a je vhodná i pro dlouhodobé podávání. Zevně se užívá k obkladům a koupelím, ke kloktání při onemocnění dutiny ústní a horních cest dýchacích, při zánětech dásní či při zánětlivém zduření mízních uzlin.

O šalvěji už bylo mnohé řečeno zde.

Příprava sirupu je velmi jednoduchá. Mrkněte třeba zde.

Krásné bylinkaření i do vašich domovů, pokud se k nám přidáte :-)

A.

6 komentářů:

 1. sirupy sú fantastické, aj ja ich robievam...ale ja doteraz žijem v tom, že tymián a materina dúška je jedno a to isté...je v tom rozdiel?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, tymián i mateřídouška jsou sice blízké příbuzné (mají i stejný latinský rodový název/jméno - thymus, druhové jméno je ale odlišné - vulgaris u tyminánu a serpyllum u mateřídoušky), ale jde o odlišné rostliny. Bližší popis odlišností mezi oběma druhy najdeš např. zde: http://www.byliny.websnadno.cz/Tymian-a-Materidouska.html. Krásný den A.

   Vymazat
 2. Anicko,ja právě zazatkovala po lahvince salvějového a tymianoveho sirupu :-)Krásný víkend!

  OdpovědětVymazat
 3. Aničko, jsi pilná jako včelička, jsou krásné a věřím, že se budou hodit :-) Krásný večer! Radka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Raduš, díky za složené komplimenty :-) Hodit se budou zaručeně, však víme své :-) Ať i vás obcházejí bacily obloukem. Měj se krásně A.

   Vymazat

Děkuji za vaši návštěvu i chvilku na komentář, který mi zde po sobě zanecháváte. Dáváte mi tak najevo, že se vás mne psaní či fotky nějakým způsobem dotýká.

Chci přinášet především inspiraci, radost, povzbuzení, zamyšlení.... k tématům, které mě samotnou zajímají nebo na ně sama hledám odpovědi, i když jsou někdy z těch, na které se názory hodně různí.

Díky za slušnost, ohleduplnost k ostatním a odvahu podepsat se pod svůj vlastní názor.

Mějte krásný den

Anna