čtvrtek 3. srpna 2017

Zpět...

... po týdenní dovolené na jižní Moravě jsme už pár dnů, ale náběh do "normálního" provozu je hodně těžký. 

Do další společné dovolené mám obě děti doma, práci na projektech, ať už šicích, či zahradních tak odsouvám na pozdně odpolední až noční hodiny a v těch vedrech tento týden se mi pak po celém vyžhaveném dni do práce moc nechce, byť ji mám moc ráda. Ale to horko s dětmi prostě zvládám docela špatně a těším se opět na mírnější teploty, které snad dorazí příští týden...

Jižní Moravu jsme si však náležitě užili. Jednak díky příjemnému počasí, jednak díky kráse míst, která jsme navštívili a poznali a svou roli jistě sehrálo i to, že jsme obývali kouzelnou hájenku prakticky na samotě spolu s dalšími dvěma rodinami s malými dětmi (a to byla pro naší rodinu premiéra).

Moc vás tedy všechny po čase opět zdravím a přináším příspěvek z míst, která potěší nejednoho milovníka flóry (ano, žila jsem svou "prací" i na dovolené, ale moc jsem se u toho nenadřela, to mi věřte :-))

Lednicko-valtický areál musí navštívit snad každý, kdo se na jihu Moravy alespoň na chvíli zastaví. Kromě zámků a dalších památek můžete navštívit i přilehlé zahrady.

Valtická bylinková zahrada

Zatímco ostatní z naší cykloskupinky (brali jsme s sebou i kola) upřednostnili své hladové žaludky, já se svou švagrovou a neteří byla "nakrmit" své oči :-)

Pokud jste bylinkovou zahradu v areálu Valtického zámku ještě nenavštívili, vřele doporučuji. Kromě poučení a ověření stávajících znalostí zde můžete najít i mnoho inspirace pro vaše trvalkové záhony... a pokud vás netrpělivě nečeká zbytek smečky v některé z místních hospůdek, pak si zde můžete užít i příjemný relax na jedné z mnoha laviček umístěných v zahradě :-)
   
Lednická zahrada

Další ohlédnutí za našimi nedávnými jihomoravskými cíli patří lednickému zámku, resp. parku, který přiléhá k zámku.

Naleznete zde výsadby jak v čistě formálním stylu, stejně jako "divočeji" pojaté trvalkové záhony, které jsou mému srdci bližší.

Trochu rozpačitá jsem z pojetí letničkových záhonů - na mne je to trochu velká divočina - barvy mám ráda, ale tady na mne hojné střídání pestrolistých i různými barvami kvetoucích letniček působilo až kýčovitě. Méně někdy znamená více, ale jistě se najdou mnozí příznivci, které podobné výsadby potěší. A jiné naopak od zámku vzdálenější části parku, kde se barvami naopak šetřilo.

Zkrátka každý si tu najde to, co jej potěší nejvíce :-)
 
  
 


 
A musím ještě poděkovat za komentáře k předchozímu příspěvku. Povzbudily mne natolik, že jsme s dětmi absolvovali na zámku v Lednici naši první komentovanou prohlídku... a zvládli jsme to celkem obstojně - Jiříček vzorňák (jen se nás každých pět minut ptal, jestli je šikovný :-)), Viki s odřenýma ušima - nenapadlo mě vysvětlit jí dopředu, že na nic nemá sedat, takže při první možné příležitosti se uvelebila na zámecké křesílko jako by se nechumelilo.... no příště budu chytřejší .-)

A máme tu polovinu prázdnin, takže co vaše trávení nejteplejších dnů v roce? .-)

Krásné dny

A.

4 komentáře:

 1. Dobrý den,Aničko, měli jste krásnou dovolenou.S manželem za mlada jsme projeli celou naší zemičku a taky navštěvovali hrady a zámky.Dnes už bych ho nedonutila,jelikož máme u nás v okolí hodně hradů, zámků a zřícenin, kam dojedeme na kolách.Jinak v létě na tak maxi10dnů do Holandska nebo do Provance.My jsme se vrátili do horka a taky vše nechávám na večer.Já už to horko nezvládám.V Holandsku bylo do 23st.Aničko, mějte se hezky a těším se zase na Vaše výtvory.Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti, mám ráda naši zem, ale Holandsko a Provense jsou krásné destinace. Já bych jela hned s Vámi :-)

   Vymazat
 2. Milá Aničko, krásné zahrady. Tato místa jsme procestovali, ale už je to víc jak 15 let. Bylo tam taky moc krásně, ale rozhodně tam ještě takové zahrady nebyly. Budeme se tam muset podívat znovu.
  Zdraví Míša

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Míšo, já myslím, že jižní Morava stojí za opakované navštívení... obzvlášť po těch patnácti letech :-))) Hezké dny A.

   Vymazat

Děkuji za vaši návštěvu i chvilku na komentář, který mi zde po sobě zanecháváte. Dáváte mi tak najevo, že se vás mne psaní či fotky nějakým způsobem dotýká.

Chci přinášet především inspiraci, radost, povzbuzení, zamyšlení.... k tématům, které mě samotnou zajímají nebo na ně sama hledám odpovědi, i když jsou někdy z těch, na které se názory hodně různí.

Díky za slušnost, ohleduplnost k ostatním a odvahu podepsat se pod svůj vlastní názor.

Mějte krásný den

Anna