... a doufám, že ne naposled :-) Materiálu nakonec bylo dost, počasí minulý týden parádní a tak se mi manžel nabídl, že mi vyrobí druhý velký betonový květináč. Stejně jako ten předchozí důkladně proarmovaný, aby přežil další dvě generace :-)
Než vytvrdnul, poohlédla jsem se po nějaké pěkné flóře... Vybrala jsem nakonec zajímavý kultivar lísky obecné "Contorta" (Corylus avellana "Contorta") s kroucenými větvičkami, který je působivý v době olistění, ale především v zimě, kdy naplno vynikne jejich tvar a koncem zimy, kdy je ještě ozvláštní žlutavé jehnědy. Jako podsadbu jsem zvolila oblíbenou půdopokryvnou růži (nejspíš žluté barvy) a jedno "miminko", které jsem objevila teprve nedávno v záhoně - vypadá to na červenolistý dřišťál (je tak malinkatý, že jej na fotce téměř není vidět :-)).
Květináč jsme umístili vedle kotce pro psa, v blízkosti vstupních dveří, abychom se z krásného keře mohli těšit celý rok.
S "vyklepáváním" květináče z formy jsme se tentokrát celkem natrápili. Nakonec musela padnout za vlast vnější část formy. A pro příště jedno poučení - formu vymazat dopředu olejem :-)
Krásný den
Anička
Aničko, ta líska bude pak veliký strom, že? To ji necháš stále v květináči? Moc se mi betonové květináče líbí, už jsem doma naznačovala :-). Musím být urputnější.
OdpovědětVymazatÁla
Álo, spíš keř než strom, ale s velikostí máš pravdu. Uvádí se, že zvolený kultivar může ve volné půdě během 25 let dorůst až 3 m. Pokud však líska poroste celou dobu v květináči a kořeny budou mít omezený prostor pro další rozvoj, tak i horní část nebude tak bohatá. Tipuji to tak na polovinu. Řada stromů i keřů se může uplatnit i do výsadby v květináčích (z těch vyšších se uvádí např. japonské javory, ruj vlasatá, vrba pokroucená či Matsudova, z nižších pak růže, hortenzie, tavolníky, dřišťály... samozřejmě i řada jehličnanů. Je však třeba volit dostatečně velké květináče, které budou mrazuvzdorné a také dbát na odtokové dírky a dobrou drenáž vespod nádoby. Rostliny je také třeba jednou za čas pohnojit a jednou za pár let i vyměnit aspoň část zeminy... Tak ať Ti zvýšená urputnost přinese "ovoce", aby sis vše mohla vyzkoušet sama :-)
OdpovědětVymazatAničko díky za tipy rostlin. Asi to urychlím když si nějaký mrazuvzdorný květináč zatím koupím :o)). Moc bych si ho chtěla osázet a místo už pro něj mám...
VymazatÁla
Za málo :-) A nezapomeň se pak pochlubit :-))
VymazatKrásný květináč Aničko, taky se někdy chystám betonovat, směs už mám ve sklepě a teď sbírám inspiraci :)
OdpovědětVymazatKami, u nás se betonová směs nepoužívá. My pracujeme "po staru" - pěkně smícháme štěrk, cement, vodu a trošinku vápna...:-) Každopádně, ať se vydaří betonové květináčky k Tvé maximální spokojenosti. Krásný den A.
VymazatVypadá to perfektně :). Aničko a jak to jde se zalíváním, nevzlíná to přes ten beton? Děkuji
OdpovědětVymazatHezký víkend Martina
Marťo, tak teď nevím, jestli jsem dobře pochopila, nač se ptáš... pokud jde o to vzlínání :-) Máš na mysli, jestli voda neprosakuje skrz stěny? Nevšimla jsem si, že by voda tekla ven, na druhou stranu beton dobře saje, takže část zálivky podle mě nasaje do sebe. Pokud to někomu vadí, tak je možné beton natřít akrylovou barvou (myslím, že se dá na beton použít i oblíbený Balakryl či Eternal). Já jsem ale spokojená tak, jak je. Možná někdy do budoucna... :-) Zajímavě bymohl vypadat i s nějakou aplikací z mozaiky...Krásný víkend A.
VymazatTak ten je vydareny.... Betonove kvetinace mam v plane... Snad sa k nim cochvila dopravujem...jana
OdpovědětVymazatTo by člověk neřekl, kolik se tu sejde (připravovaných) "betonárek" :-) Držím palce, ať se brzy zadaří i u Vás :-) A.
VymazatVypadá to úžasně, i ta líska v něm se mi moc líbí!! a když už jsem u chvály - ty dřevěné venkovní květináče jsou taky úžasné :))
OdpovědětVymazatPřeji krásný víkend, R.
Renčo, díky :-) To až povím manželovi, bude se dmout pýchou :-)) Krásný víkend i Tobě A.
Vymazat