sobota 31. ledna 2015

Co víc si přát...

Další kreativní podvečer, tentokrát plný pletení z pedigu. Můj druhý hotový pedigový výrobek. Od toho prvního uplynulo mnoho času. Ale šlo to o kousek lépe než posledně a to člověka povzbudí, byť je ještě co zlepšovat. A k tomu malá zásobička pedigu na další pletení. 



Dopolední běžkování za humny. 

Skvělý oběd od milujícího muže. 

Slunce. 

Ladovská zima.

Prostě co více si člověk může přát?

Krásný den i do vašich příbytků a duší :-)

Anička

pátek 30. ledna 2015

Barevná proměna starého panamkového ubrusu...

... se svezla s barvením starých krajkových deček po prababičce. Byl to trochu oříšek. Kde vzít aspoň dvacetilitrový hrnec, ve kterém bych mohla barvit na indukční desce? 

Nakonec jsem si návod k přípravě upravila dle svých momentálních možností. Pro ubrus to znamenalo, že není barevně "dokonale jednolitý", jestli mi rozumíte :-) Ale když se tak na něj dívám, trochu té původně neplánované batiky mi vlastně trochu přijde vhod. Kromě samotné pozitivně působící oranžové a nového úlovku v podobě bambusového podtácku je to nečekané zpestření... 



A třeba přijde ještě další.... když už je to ta panamka, možná zkusím nějakou jednoduchou jednobarevnou křížkovou výšivku nebo uháčkuji bambulkovou borduru...  Někdy, až bude mít den aspoň o hodinu více :-)

Krásný pozitivní den

Anička

středa 28. ledna 2015

Narozeninová GIVEAWAY a dárek pro Jitku počtvrté a naposled

Polštářek, který si Jitka ze tří kandidátů nakonec vybrala, už je na cestě k ní. Podle všeho nakonec rozhodl los (i když se mi Jitka přiznala, že tajně fandila právě tomu vylosovanému :-)) 


A pro ty z vás, kterým se některý ze zbývajících dvou (či kterýkoliv předchozí, které jsem již dříve vyrobila) zalíbil tak, že by jej chtěl ubytovat u sebe doma, mám dobrou zprávu. Zbývající dva polštářky jsou k mání a ostatní vám ráda po předchozí domluvě vyrobím "na míru". Napište mi na kontaktní e-mail a domluvíme se :-)

Mějte se krásně

Anička

Potahový příběh na pokračování potřetí...

... a naposled. Co den, to jeden potah. Takový jsem si dala úkol a podařilo se :-) U poslední židle jsem se dopracovala k času 1 potah = 2 hodiny práce = Jiříčkův polední spánek.

Obrázky přináší výsledný stav i pár celkových pohledů, jak na tom momentálně jsem se svou letošní zimní obývákovou "perestrojkou", o které jsem se už několikrát zmiňovala. A omlouvám se - potahy jsem před focením nežehlila... to víte, Jiříček už se měl každou chvíli vzbudit :-)


Přidávám i oblíbené PŘED a PO. Škoda, že kvůli špatným světelným podmínkám nešlo udělat více detailnějších záběrů na Jiříčkovy ataky na opěradlech, mohl by konkurovat leckterým hlodavcům :-)


A ještě se sluší přidat nějaké to získané osobní know-how, že?

Tady tedy malá rekapitulace, kterou prosím neberte jako dogma, nejsem profesionální švadlena, ani  čalouník, jsou to nastřádané poznatky z mého na začátku zdánlivě neuskutečnitelného domácího projektu :-)

1) změřit si všechny části židle, i několikrát podle příslovečného dvakrát měř, jednou řež a na základě nich sestavit jednoduchý nákres zachycující tvar jednotlivých dílů budoucího potahu,

2) z údajů získaných v bodě jedna vyplyne objednávka potahové tkaniny (má vyšší gramáž než klasická tkanina, to aby déle vydržela), v mém případě to bylo cca 1,5 m tkaniny šíře 150 cm na 1 židli (látku si ale nechte pochopitelně zaslat v kuse na všechny židle :-)), neuškodí ale ještě o trochu více, co zbude, můžete využít třeba na výrobu pěkného běhounu, ubrusu či polštářků pěkně ladících k novým potahům, kromě potahové tkaniny si objednejte i pevnou šicí nit odpovídající barvy a já měla navíc suchý zip v metráži (kterým jsem olemovala spodní lem potahu a přichytila k židli), budete-li dělat jiné zakončení, např. kanýr, bude třeba počítat s větší potřebou tkaniny,

3) zatímco se bude vyřizovat vaše objednávka materiálu, vy se můžete pustit do výroby střihu, vycházet budete z údajů naměřených v bodě jedna, na střih můžete použít různé materiály (střihový, ale třeba i hedvábný či klasický balící papír...), pokud je díl symetrický (tj. levá strana = pravá), doporučuji udělat si polovinu střihu a na látce pak stříhat v přehybu,

4) mám-li hotový papírový střih, vyrobím si podle něj tzv. testovací model (použiji levnější tkaninu či nějaký starý závěs, povlečení, prostěradlo... a šiji volně, proč? to vám dojde za chvíli :-)), na něm si odzkouším, zda vše sedí a co není v pořádku, vyladím a aktualizuji střih, při zkoušce postupuji konkrétně tak, že sešitý model otočím rubem ven a pak špendlíky na místě vyladím co je třeba, po stažení modelu z židle přešiju stehy a fixem (já použila centrofix) obtáhnu poslední verzi švů. Pak vezmu do ruky páráček a vše rozpárám tak, abych měla opět hromádku jednotlivých dílů. Na ně si přiložím papírové střihy a vyladím na nich, co je třeba. S aktualizovanými papírovými střihy pak budu pracovat při šití "ostrých" potahů,

5) předpokládám, že teď už máte doma i objednanou potahovou látku :-) Na ni si rozložíte papírové střihy tak, aby jste měli co nejmenší odpad, nezapomeňte však na dostatečné přídavky na švy a záložky (já dávala na švy cca 1,5-2 cm, na záložky u spodního lemu cca 5 cm) nezapomeňte také poloviční střihy (u symetrických částí) přikládat na přeloženou látku, 

6) mám-li nastříháno (postupujte raději tak, že nejprve nastříháte látku na povlak jedné židle než na všechny najednou, kdybyste se náhodou někde "sekli", nepřijde nazmar všechna látka), sešpendlím nejprve díly sedáku (v mém případě 4 díly - sedák a 2 spodní boční díly a 1 čelní boční díl) a sešiji je, šiji důkladně tak, aby se mi v rozích vždy pěkně všechny díly sešly, sešpendlím díly opěradla (v mém případě přední a zadní část opěradla) a sešiji je, poté sešiji dohromady oba sešité "komplety" a jako poslední přišívám k celému kompletu boční díly opěradla, je to to nejtěžší na celém potahu,

7) nasadím hotový povlak na židli a zpracuji spodní lem (já řešila suchým zipem, zahnula jsem tedy spodní lem tak, aby mi cca 1,5-2 cm přesahoval přes spodní hranu židle, do lemu jsem pak všila suchý zip, protikus je přichycen na spodní konstrukci židle, pokud budete šít povlaky se suchým zipem jako já, nezapomeňte v místech, kde vystupují nohy židle, spodní lem "vykrojit"). Přetočím na rub a v obloučcích u horního lemu opěradla látku nastřihnu směrem ke švům (ale pozor, nesmíme přestřihnout), pokud bychom to neudělali, látka by nám mohla v těchto místech nepěkně "tahat",

8) nezapomeňte všechny švy pěkně začistit entlováním a celý povlak vyžehlit.



Krásný den

Anička

úterý 27. ledna 2015

Vyrobit si sádrovou ruku...

... jako dekoraci mne napadlo před pár dny. Už dříve jsem je občas vídávala v časopisech jako jeden z tipů na výrobu zajímavých stojanů na šperky. Já už ale svůj stojan a věšáčky na svou sbírku bijoux mám. Sádrová ruka mi ale přišla zajímavá sama o sobě, dokonce mnohem více než celá obtěžkaná bižuterií. 

A tak se sádrovalo :-) Stačil 1 kus gumových rukavic a sáček s modelářskou sádrou. Sádra se podle návodu rozmíchá v potřebném množství vody a nalije do rukavice. Ta se poté zavěsí tak, aby z ní sádra nevytekla (já zavěsila na sušák na prádlo - rukavici jsem připevnila ze dvou stran několika kolíčky). A pak už se jen čeká, až vše vytvrdne. V mém případě večer zavěšeno, ráno vytvrzeno :-)


A když je výrobek tvrdý, sejmeme gumovou rukavici a máme hotovo. A nebo si s dekorací můžeme ještě pohrát a natřít ji akrylovou barvou nebo jinak vyzdobit (polepit různými materiály...).

Sádře zdar!

Anička

pondělí 26. ledna 2015

Potahový příběh na pokračování - díl druhý

O mém malém potahovém šílenství už ti z vás, kteří tento blog navštěvujete v poslední době pravidelně, víte. 

Před časem jsem se rozhodla ušít nové potahy na naše židle k jídelnímu stolu, nyní očalouněné koženkou. Koženka je fajn, jenže když vám druhé dítě během jednoho měsíce ohlodá či poškrábe na každé židli kousíček, radost z praktického materiálu, který stačí po jídle jen otřít, rychle vyprchá. 

Nechat celou židli přečalounit by vzhledem k předpokládané ceně nemělo smysl. Kupovat nové jen kvůli ohlodané kožence mi zase přišlo u čtyři roky starých židlí jako vyhazování peněz oknem. Zvolila jsem tedy cestu takříkajíc střední - ušít si potahy nové a k tomu pratelné (praktičnost má u rodiny s malými dětmi stále velmi vysokou prioritu :-))

O přípravách už jsem psala. Dnes se vám chci pochlubit svým prvním "ostrým" povlakem. 


Vím, že se to nenosí, ale nemohu si pomoci - dmu se pýchou :-) Nikdy bych totiž nevěřila, že tohle dokážu, opravdu nikdy. Toto je velký příslib i pro vás ostatní, kteří zatím sbíráte odvahu. Když to zvládnu já, zvládnou to i další. Chce to jen chtít, být trpělivý, nic neuspěchat a nevzdávat to!

Tak ještě zbývající tři kousky... A pak začnu šít potahy rodinným příslušníkům na zakázku :-)))

Mějte se krásně

Anička

neděle 25. ledna 2015

Krajková recyklace aneb co s háčkovanými dečkami po babičce

Dělala jsem před časem pořádek v ložním prádle. Vytřídila jsem povlečení, které používám minimálně. Některé kousky jsem použila jen dvakrát, třikrát, ale bylo mi líto ho jen tak vyřadit pryč. 

Na druhou stranu jsem nakoupila další kilometry látky na výrobu svého vlastnoručně vyrobeného povlečení do ložnice a komoda na prádlo není nafukovací. A protože jsem v poslední době docela hodně sama nakupovala přes Aukro, Mimibazar ap. a byla hodně spokojená, řekla jsem si, že i já nepotřebné věci pošlu zase dál někomu, kdo je víc užije.

A když jsem tak třídila, zabrousila jsem i do zásuvky s háčkovanými dečkami. Ty jsem zdědila po prababičce, která hodně háčkovala. To jsem ale nikdy netušila. Dozvěděla jsem se to teprve nedávno od mamky. Já jsem si ji vždycky pamatovala jako velkou švadlenku. S ní jsem šila své první oblečky na panenky a ze starých záclon jsme u babičky pro sebe se sestrou stříhaly šaty pro víly :-)

Ty háčkované dečky jsem už dlouho neměla vytažené a teď přišel čas rozhodnout se, co s nimi. Poslat taky dál nebo nechat. A pokud nechat, tak jak je využít, aby zase nezůstaly ležet v šuplíku?

A tak přišly první nápady... No přišlo jich hodně. Tak hodně, že mi začalo být líto, že těch krajek nemám po prababičce ještě víc :-)) Tak toto je první z nich - krajková recyklačka poprvé.   



Nejprve jsem háčkované krajky obarvila v barvě na textil DUHA (nesehnala jsem oranžovou, kterou jsem chtěla, tak jsem smíchala 1 sáček červené a 1 sáček žluté a vyšlo to pěkně). A když už si prababička dala tolik práce s háčkováním (už to dokážu po tom množství před Vánocemi vlastnoručně uháčkovaných sněhových vloček patřičně ocenit :-)), pěkně jsem je naškrobila a vypnula. Tak je se sluší a patří.

A pak je zavěsila na nitky pod stínidlo jednoho z osvětlení na jídelním stolem. A tu největší také na spodní lištu římské rolety.

A krajky žijí dál :-)

A co vy? Otvíráte také rádi své soukromé šuplíčky, komody, skříně s dávno zapomenutými poklady po svých drahých příbuzných?

Mějte se krásně

Anička

sobota 24. ledna 2015

Narozeninová GIVEAWAY a dárek pro Jitku potřetí

Šedá bavlna s puntíky na zadní straně polštářku, bílá bavlna s knoflíkovou aplikací na přední straně polštářku. Schválně si tipněte, kolik jsem jich na celý polštářek spotřebovala? :-)

A na bočních stranách malé oživení v podobě ministřapců ve dvou odstínech šedé a žluté barvy.


Tak který to, Jitko, bude? 

První s bambulkami, druhý s bambulkovou bordurou a nebo tento poslední s knoflíky a střapečky?

Krásný den

Anička

pátek 23. ledna 2015

Potahový příběh na pokračování - díl první

O tom, že se našim židlím u jídelního stolu chystám ušít nové povlaky, už jsem před časem zmiňovala. Zahřívací trénink proběhl u barových židlí a i s odstupem času jsem moc spokojená :-) Látka na potahy k ostatním židlím už také dorazila. A pomalu tak začaly přípravné práce.

Už jste někdy prali v pračce 10 m dlouhý a 1,5 m široký pruh látky? Pokud ne, řeknu Vám, že je to docela legrace. Hlavně když se pak po vyprání snažíte ten dlouhatááááánský kus látky poskládat tak, aby se dal pověsit na topný žebřík :-) Vyprat bavlněnou látku (či jinou z přírodních vláken) před samotným šitím by však mělo být pravidlem. V závislosti na složení a vazbě vláken se totiž může v některých případech srazit až o 5 - 10 %, tedy na jednom metru až o 5 - 10 cm. Šijete-li střih opravdu na míru (což je u potahů na židle žádoucí), rozhoduje každý půlcentimetr.


Zatímco pračka prala, já jsem si připravila papírový střih. Ze skladových zásob jsem si vytáhla starý povlak na přikrývku. Vyrobila jsem si z něj zkušební model, na kterém jsem si (snad) vychytala všechny nedostatky střihu. Tvar židle je členitější než byly židle barové a já nechtěla zbytečně vyhodit oknem peníze, které jsem za materiál dala. Vyrobit si zkušební model ze starší nebo levné látky bych tedy určitě doporučila každému, kdo se chystá pustit do něčeho podobného. Já určitě času nad ním stráveného nelituji. Věřím, že se mi to v dobrém vrátí u šití "načisto".

Postupně jsem všechny díly sešila k sobě a otočila celý zkušební model rubem nahoru a takto nasadila na židli. Pomocí špendlíků jsem vyladila, co bylo třeba (1. test).


Znovu jsem přešila švy, u kterých došlo k úpravám a nasadila povlak na druhou zkoušku lícem nahoru (2. test). Z fotografií je patrné, že jsem nežehlila ani před prvou, ani před druhou zkouškou... to po sobě (zatím) u zkušebního modelu nevyžaduji :-)



Poté, co jsem po druhé zkoušce zkušební potah sundala ze židle, aktualizovala jsem si na něm centrofixem linie švů podle posledních úprav a zastřihla přídavky na švy na stejnou délku. 

Pokud jde o řešení spodní části potahu, bude to obdobné jako u barových židlí - zespodu židle bude přichycen suchý zip, druhý protikus přišiju na záložky ve spodní části potahu. Toto řešení se mi u barových židlí osvědčilo, povlak drží pěkně vypnutý. 

Pak přišel na řadu páráček, pomocí něhož jsem vše opět rozdělila na jednotlivé části. Tyto budou podkladem pro překreslení aktualizovaného střihu na potahovou látku.

A o tom zase někdy příště, až v práci trochu postoupím :-)

Mějte se krásně, víkend přichází :-)

Anička

PS: Jitko, kandidáta na třetí polštářek pro Tebe mám rozpracovaný, jen mi zcela nečekaně došel materiál a čekám, až mi dorazí nové zásoby :-)

čtvrtek 22. ledna 2015

Konečně hotovo...

... mám snad, alespoň pokud jde o závěsnou skříňku v obývacím pokoji. 


Proměnu dvířek už jsem vám ukazovala. Staronový svícen znáte taky. Jutový stromeček vznikl už před Vánocemi. A fazolkový věneček ještě mnohem dříve, jen jsem ho obvázala novou pentlí :-)

Nový kabátek dostalo prostírání z IKEi (z jedné strany černé a když se omrzí, z druhé strany bílé :-)). 

Není to tak dávno, co jsem na Pinterestu narazila na zajímavé vylepšení předmětů pomocí aplikace různých barevných grafických prvků - od proužků svislých a podélných, přes puntíky až velké "punti" k trojúhelníčkům a dalším možným i nemožným tvarům :-) Velmi mě to zaujalo a proto jsem si své staronové hrníčky "na dušičky" vylepšila stejným způsobem. 


Jablíčkové podtácky už mám dobré tři čtyři roky. Bez laku, v barvě dřeva. Když už jsem ale měla štětec v ruce, vzala jsem do parády i je - jednu sadu bílou barvou, druhou sadu černou barvou. Znáte to - black&white... :-)


Ve vázičkách máme naše rodinné úlovky. Černé pero je Viktorčin úlovek z jedné vesnické procházky po okolí. Paví pero si v roce a půl vlastnoručně vydobil náš Jiřík v ostravské ZOO, kde jednoho páva, který si vesele špacíroval mezi hosty, uběhal tak, že na to do smrti nezapomene a nevystrčí nos ze svého rajónu... :-) Nejsnáze jsem se ke svému úlovku dostala já - drátěné květiny - bedrníky - jsem si koupila v různých barevných kombinacích před několika lety u jedné šikuly na Fleru. Dnes už bych je zvládla sama :-))

Hezký den

Anička

středa 21. ledna 2015

Narozeninová GIVEAWAY a dárek pro Jitku podruhé

Druhá alternativa dárku pro Jitku, která vyhrála před časem v mé druhé narozeninové GIVEAWAY. Základ tvoří světle hnědá silnější bavlna na přední straně polštářku a bílá bavlna se světle hnědošedými proužky na zadní straně polštářku. Přední stranu polštářku zdobí výšivka ve stylu SASHIKO. A konečně polštářek oživuje háčkovaná bambulková bordura z tmavě žluté příze CATANIA.

V zadní části polštářku je stejně jako u předchozí varianty tzv. hotelové zapínání. Povlak je šit na výplň o velikosti 50x50 cm, ta je součástí dárku.

Tak tady je další jaro očekávající kousek, Jitko :-)



Krásný den všem

Anička

úterý 20. ledna 2015

Narozeninová GIVEAWAY a dárek pro Jitku poprvé

I když to možná vypadá, že s štětcem a plechovkou barvy poslední dva týdny ulehám i do postele, zdání klame :-)

Jitko, myslím celou tu dobu i na Tebe. A nejen myslím, já na "tom" i usilovně pracuji! :-)

"To" něco je polštářek, který by se Jitce, která vyhrála před časem v mé druhé narozeninové GIVEAWAY, hodil do interiéru svého bydlení, které sama popsala těmito slovy: "... Moje domácnost je úplně obyčejná, barevně laděná do přírodních barev. Mám ráda béžovou, hnědou, občas žlutou. A styl? Asi nejblíže je venkovský...."

Nápadů bylo hned několik a já (stejně jako když sedím po dlouhé době v restauraci s jídelním lístkem čítajícím více než pět položek) nebyla schopna vybrat jediný. Rozhodla jsem se tedy vyrobit tři různé alternativy, které Jitce (i vám ostatním) postupně představím. A ať si sama vybere, který se jí bude líbit nejvíce :-) Zbývající dva kousky pak budou k mání pro případné zájemce, kteří mi dají vědět na můj kontaktní e-mail.

Nešla jsem do žádné velké avangardy a držela se nohama při zemi. U prvního polštářku jsem se tedy rozhodla zvolit jemné tóny světle hnědé až hnědošedé barvy s různými dekory.

V komentáři k jednomu z mých "perestrojkových" příspěvků se však Jitka zmínila, že by přeci jen mohla začít uvažovat o nějakém tom menším zpestření převážně neutrálních tónů barev u sebe doma. K černé se staví odmítavě... Ale taková veselá žlutá v malých akcentech (bambulka v každém rohu polštářku) by snad mohla projít... :-) A třeba na jaro bude mít Jitka vystaráno :-)

Přední díl polštářku je podložen vatelínem, v zadní části je tzv. hotelové zapínání. Povlak je šit na výplň o velikosti 50x50 cm, ta je součástí dárku.

Tak tady je první kousek, Jitko :-)


Krásný den

Anička

pondělí 19. ledna 2015

Hrušková recyklačka...

... prostě jsem zase vzala štětec a barvu do ruky a natřela dvě starší kuchyňská dřevěná prkénka, do kterých jsem se zamilovala na první pohled :-)


Asi neuhodnete, co mě v poslední době baví nejvíce, že ne? :-)
Krásný den

Anička

neděle 18. ledna 2015

Ještě pár drobných černých recyklací...

... jsem tento týden provedla. 



Proutěný koš s vloženou igelitovou vložkou proti vlhkosti sloužil původně k osázení jarními cibulovinami a dekoraci venku. Venkovní počasí mu ale příliš nesvědčilo a já váhala, zda jej vyhodit nebo zkusit recyklovat.

Nakonec jsem mu dala ještě šanci. Pořádně jsem ho vydrhla od špíny, nechala vyschnout a pak nastříkala černým lakem ve spreji. A myslím, že mu to se zelení uvnitř docela sekne :-) 


Pedigové "koule" měly původně světle žlutou barvu. Pořád jsem je přenášela z místa na místo, nebylo to pořád "vončo". S černým lakem ale dostaly nový náboj a konečně i místo, které si zaslouží :-)

Tím místem jsou momentálně před několika dny zakoupená černá skleněná mísa na nožce s podmiskou ve tvaru listu. Obojí chci využívat ke stolování. Ale chvíli si raději počkám, děti jsou někdy jako divá zvěř :-)

Krásný den

Anička

sobota 17. ledna 2015

Zimní věnec ke dveřím...

... když adventní čas je pryč a jaro máme daleko... :-)

Materiál: slaměný věncový základ, podarované skořápky vlašských ořechů, zbytky přízí a jutového provázku, trocha bílého a černého Balakrylu či Eternalu na vytvoření patiny na skořápkách, k práci pak ještě tavná pistole.



A tady jeho vývoj v čase... 



Všechny verze se mi líbí. Pokud i někomu z vás, záleží jen na tom, v které fázi tvoření řeknete STOP :-)

Krásný zimní čas

Anička

pátek 16. ledna 2015

Háčkovaný nákrčník pro Viki...

... poslední kousek do sady k čepicím a palčákům. Nic složitého. "Pružící" vzorek využívající kombinaci předních a zadních reliéfních sloupků a postupné ubírání ok do požadovaného tvaru nákrčníku.


Tyto nákrčníky jsem si u dětí oblíbila. Manipulaci s nimi zvládne i to nejmenší dítko, které začalo chodit do školky. Zapínání vzadu je na suchý zip. 

Pokud se přeci jen mezi vámi najde někdo, kdo by uháčkování takového nákrčníku sám nezvládl, připojuji návod, jak na něj :-)

Velikost: obvod krku cca 26,5 - 27 cm
Materiál: různobarevné zbytky klubíček příze Yetti, pletací háček č. 6, menší háček nebo jehlu s větším ouškem na dokončovací práce
Použité zkratky:
p.o.   pevné oko, video: https://www.youtube.com/watch?v=tO99Pobgi3E,
ř.o.    řetízkové oko, video: https://www.youtube.com/watch?v=6-tPnOz5kYA,
k.s.    krátký sloupek, video: https://www.youtube.com/watch?v=C3sHypgSvlc
d.s.    dlouhý sloupek, video: https://www.youtube.com/watch?v=ndT1nfMA4Fg
p.r.s.  přední reliéfní sloupek, video: https://www.youtube.com/watch?v=HZ1EPQWFaB0,
z.r.s.  zadní reliéfní sloupek, video: https://www.youtube.com/watch?v=HZ1EPQWFaB0,
p.s.    polodlouhý/polovičný dlouhý sloupek, video: https://www.youtube.com/watch?v=TBkz7vs-oXA,
1.ř.    1. řada háčkování


Začneme uháčkováním řetízku z 49 řetízkových ok (růžová příze).
1.ř. Píchneme háčkem do 5. ř.o. od háčku a uháčkujeme růžovou přízí 45 d.s. Celkem budeme mít 46 sloupků (první tvořené z řetízkových ok a dalších 45 klasických dlouhých sloupků). Uháčkujeme 3 ř.o. a otočíme práci.

2.ř. - 3.ř. Pokračujeme růžovou přízí. Budeme po jednom střídat háčkování předních a zadních reliéfních sloupků, tj. nejdříve 1 p.r.s. a pak 1 z.r.s, a zase 1 p.r.s. a 1 z.r.s. atd. až do konce řady. Celkem budeme mít 46 sloupků. Uháčkujeme 3 ř.o. a otočíme práci. 

Pozn.: 3. ř. budeme střídat v opačném pořadí,tj. nejprve z.r.s. a pak p.r.s. tak, abychom pod sebou měli vždy sloupky vystupující dopředu a sloupky zastrčené dozadu.

4.ř. Stále pracujeme s růžovou přízí. Začneme zužovat práci. Po 3 ř.o. uháčkovaných na konci předcházející řady sháčkujeme 2. a 3. sloupek (video zde: https://www.youtube.com/watch?v=0rNxt7knpHo) a pak střídáme opět p.r.s. a z.r.s. podle toho, jak se nám práce jeví (tj. p.r.s. tam, kde práce vystupuje dopředu, z.r.s. tam, kde práce ustupuje dozadu) až do posledních 3 ok, kdy 2. a 3. sloupek od konce sháčkujeme a pak uháčkujeme klasicky poslední sloupek (podle toho, jak se práce jeví, zvolíme p.r.s. nebo z.r.s.). Celkem budeme mít 44 sloupků. Uháčkujeme 3 ř.o. a otočíme práci.

5.ř. Stále pracujeme s růžovou přízí. Pokračujeme v zužování práce. Po 3 ř.o. uháčkovaných na konci předcházející řady sháčkujeme 2. a 3. sloupek a pak střídáme opět p.r.s. a z.r.s. podle toho, jak se nám práce jeví  až do posledních 3 ok, kdy 2. a 3. sloupek od konce sháčkujeme a pak uháčkujeme klasicky poslední sloupek (podle toho, jak se práce jeví, zvolíme p.r.s. nebo z.r.s.). Celkem budeme mít 42 sloupků. Uháčkujeme 3 ř.o. a otočíme práci.

6.ř. Stále pracujeme s růžovou přízí. Pokračujeme v zužování práce. Po 3 ř.o. uháčkovaných na konci předcházející řady sháčkujeme 2. a 3. sloupek a pak střídáme opět p.r.s. a z.r.s. podle toho, jak se nám práce jeví  až do posledních 3 ok, kdy 2. a 3. sloupek od konce sháčkujeme a pak uháčkujeme klasicky poslední sloupek (podle toho, jak se práce jeví, zvolíme p.r.s. nebo z.r.s.). Celkem budeme mít 40 sloupků. Uháčkujeme 3 ř.o. a otočíme práci.

7.ř. Stále pracujeme s růžovou přízí. Pokračujeme v zužování práce. Po 3 ř.o. uháčkovaných na konci předcházející řady sháčkujeme 2. a 3. sloupek a pak střídáme opět p.r.s. a z.r.s. podle toho, jak se nám práce jeví  až do posledních 3 ok, kdy 2. a 3. sloupek od konce sháčkujeme a pak uháčkujeme klasicky poslední sloupek (podle toho, jak se práce jeví, zvolíme p.r.s. nebo z.r.s.). Celkem budeme mít 38 sloupků. Uháčkujeme 3 ř.o. a otočíme práci.

8.ř. Stále pracujeme s růžovou přízí. Pokračujeme v zužování práce. Po 3 ř.o. uháčkovaných na konci předcházející řady sháčkujeme 2. a 3. sloupek a pak střídáme opět p.r.s. a z.r.s. podle toho, jak se nám práce jeví  až do posledních 3 ok, kdy 2. a 3. sloupek od konce sháčkujeme a pak uháčkujeme klasicky poslední sloupek (podle toho, jak se práce jeví, zvolíme p.r.s. nebo z.r.s.). Celkem budeme mít 36 sloupků. Uháčkujeme 3 ř.o. a otočíme práci.

9.ř. Ustřihneme růžovou přízi (ponecháme dostatečně dlouhý kus na zapošití do pleteniny) a napojíme bílou přízi (videoukázka zde: https://www.youtube.com/watch?v=DTeywzv8cc4) a pokračujeme v zužování práce. Po 3 ř.o. uháčkovaných na konci předcházející řady sháčkujeme 2. a 3. sloupek a pak střídáme opět p.r.s. a z.r.s. podle toho, jak se nám práce jeví  až do posledních 3 ok, kdy 2. a 3. sloupek od konce sháčkujeme a pak uháčkujeme klasicky poslední sloupek (podle toho, jak se práce jeví, zvolíme p.r.s. nebo z.r.s.). Celkem budeme mít 34 sloupků. Uháčkujeme 3 ř.o. a otočíme práci.

10.ř. Ustřihneme bílou přízi (ponecháme dostatečně dlouhý kus na zapošití do pleteniny) a napojíme růžovou přízi a pokračujeme v zužování práce. Po 3 ř.o. uháčkovaných na konci předcházející řady sháčkujeme 2. a 3. sloupek a pak střídáme opět p.r.s. a z.r.s. podle toho, jak se nám práce jeví  až do posledních 3 ok, kdy 2. a 3. sloupek od konce sháčkujeme a pak uháčkujeme klasicky poslední sloupek (podle toho, jak se práce jeví, zvolíme p.r.s. nebo z.r.s.). Celkem budeme mít 32 sloupků. Uháčkujeme 3 ř.o. a otočíme práci. 

11.ř. Pokračujeme růžovou přízí v zužování práce. Po 3 ř.o. uháčkovaných na konci předcházející řady sháčkujeme 2. a 3. sloupek a pak střídáme opět p.r.s. a z.r.s. podle toho, jak se nám práce jeví  až do posledních 3 ok, kdy 2. a 3. sloupek od konce sháčkujeme a pak uháčkujeme klasicky poslední sloupek (podle toho, jak se práce jeví, zvolíme p.r.s. nebo z.r.s.). Celkem budeme mít 30 sloupků. Uháčkujeme 3 ř.o. a otočíme práci. 

12.ř. Pokračujeme růžovou přízí v zužování práce. Po 3 ř.o. uháčkovaných na konci předcházející řady sháčkujeme 2. a 3. sloupek a pak střídáme opět p.r.s. a z.r.s. podle toho, jak se nám práce jeví  až do posledních 3 ok, kdy 2. a 3. sloupek od konce sháčkujeme a pak uháčkujeme klasicky poslední sloupek (podle toho, jak se práce jeví, zvolíme p.r.s. nebo z.r.s.). Celkem budeme mít 28 sloupků. Uháčkujeme 3 ř.o. a otočíme práci.

V případě našeho nákrčníku jsem již skončila. Chcete-li mít nákrčník delší (delší na hrudníku), můžete ještě uháčkovat 1- 3 řady p.r.s. a z.r.s. (podle toho, jak se práce jeví). Přízi nestříháme a pokračujeme obháčkováním celé práce 1 řadou k.s. nebo p.s. a ukončíme.

Dokončovací práce
Všechny konce nití z rubu práce začistíme (zapracujeme menším háčkem či ještě lépe zapošijeme jehlou s větším ouškem do "pleteniny").

Uff, tak další rest z krku. Zveřejnění tohoto návodu slibuji našim místním tvořilkám už hodně dlouho... :-)

Dobrou noc

Anička

Red or black?

Přemalovala jsem stěnu za biokrbem. Z celoplošné cihlově červené zůstal pouze úzký středový pruh kopírující linii biokrbu. Kout se krásně prosvětlil. 


Zvažuji, zda u toho zůstat. Původní záměr totiž byl podmalovat navíc černý biokrb s kovovým nerezovým rámem černou (tj. stávající svislý červený pruh by se změnil na černý). Aby se krb opticky více začlenil a tolik nevyčníval do prostoru.

A pokud bych šla do černého pruhu za biokrbem, zvažovala bych i vyčlenění svislého černého středového pruhu v liniích TV.

Co myslíte vy? Červená nebo černá?

Díky za názor.

Anička

čtvrtek 15. ledna 2015

A taky trochu dooranžova...

... šly některé kousky nábytku a doplňků v našem obývacím pokoji. Líbí se mi tohle hraní si s barvami, kdy jen dosazuji známé proměnné do předem stanoveného vzorce... ověřování si, zda vzorec "tmavě oranžová-černá-bílá-šedá" platí i u nás doma :-)

Pro oranžové akcenty jsem (prozatím) zvolila čelní dvířka závěsné skříňky vedle knihovny v původně světle vínové barvě v lesku, závěsné keramické květináče v původně tmavě vínové barvě v lesku a dřevěnou kočičku na kolečkách v přírodní barvě (mimochodem - ta police, na které stojí, dostala také nový nátěr - šla z původní jasně červené dočerna :-).

Použila jsem na míru míchaný odstín tmavě oranžové (podle vzorku látky na sedačce) krycí barvy Balakryl UNI MAT. Skříňku jsem nenatírala klasicky štětcem, použila jsem pěnový váleček, povrch je tak jednotný, bez šmouh.



A hned je zase veseleji :-)

Krásný den

Anička

PS: dorazila látka na nové potahy k židlím u jídelního stolu, jupííí :-)

středa 14. ledna 2015

Načerno...

... jsem kromě staršího dřevěného svícnu natřela i pár dalších drobností. 


Krásný dřevěný stromeček bez lazury jsem koupila na našem školním vánočním jarmarku. Původně tmavě hnědě lazurovaný dřevěný domeček tamtéž. Vázička je recyklovaná sklenice od velkého balení nakládaných okurek, kterou jsem muži uloupila dříve, než ji stačil odnést do tříděného odpadu :-) A konečně svícen/aroma lampa je pozůstalost po manželově tatínkovi. Barevně se příliš nehodila, ale mám ji moc ráda. Mám ji spojenou s pěknými vzpomínkami na skvělého člověka a rodiče, jenž mi byl svým přístupem nejen k dětem, ale i lidem obecně nedostižným vzorem. Mrzí mě, že už nepoznal naše děti. Byl by úžasný dědeček. Pěkné stromečkové podtácky jsem si koupila už dávno.


Hezký den

Anička

úterý 13. ledna 2015

Dřevěný svícen...

... jsem si pořídila před časem s jasným záměrem - půjde dočerna. Z téhle barvy mám trochu respekt a v interiéru jsem se jí až na výjimky dlouhá léta vyhýbala jako čert kříže. První propustku do našeho domova dostala po dlouhé době loni, když jsem se rozhodla trochu vylepšit naši starou lednici a některé doplňky v kuchyni a poté i předsíň.

V souvislosti s mou probíhající zimní obývákovou "perestrojkou" mám teď v plánu obohatit o pár černých drobností i tento pokoj.

Takže tady je svícen ve stavu před i po... Má teď docela šmrnc, viďte? :-)


Hezký den

Anička

pondělí 12. ledna 2015

Kobereček pod vánoční stromeček...

... jsem dokončila až po Třech králích. Materiál jsem doobjednávala na dvakrát, pořád nějak chybělo :-)


Postupovala jsem podle návodu Red Hearts zde. Pokud se vám líbí, je to inspirace na další Vánoce ... a žádné výmluvy, že nebylo dost času! :-)

Mějte se krásně

Anička

neděle 11. ledna 2015

Saténovými povlaky s flitry...

... jsem nahradila své vlastní vánoční. Když jsem je před Vánocemi kupovala s několika dalšími věcmi na Aukru, netušila jsem, jak velkou mi tyhle dva povlaky za korunu kus udělají radost. Myslím, že jim to k nové výmalbě v šedé bude moc slušet. Ač se to podle fotografií nezdá, polštářky jsou čistě bílé. Povlékla jsem je ale výplněmi v tmavě šedé barvě a udělalo to takový pěkný barevný efekt :-)


Hodně se mi líbí způsob, jakým jsou polštáře vyzdobeny. Vypadá to jako strojový steh s výšivkou flitry.... Ráda bych věděla, jak na to jejich autorka šla... :-)

Krásný den

Anička

sobota 10. ledna 2015

Došeda...

... šla v rámci mé právě probíhající zimní "perestrojky" stěna za jídelním stolem. Barvu jsem si nechala namíchat, resp. vyslala jsem svého muže se vzorkem látky a ten přišel s namíchaným odstínem primalexu. Malování jsem se už ale zhostila sama :-)


V plánu mám nové potahy na židle v režném až smetanovém odstínu s bílými puntíky, které jednak schovají následky "zubořádění" a "nechtořádění" našeho Jiříka a jednak lépe zapadnou do mé představy ohledně barevného spektra v celé místnosti. Rozhodla jsem se nakonec pro variantu tmavě oranžová až cihlová - šedá - černá - bílá. Vínově červený odstín židlí je tak, zdá se, mimo hru :-)

A koho zajímá celá anabáze proměn stěn za jídelním stolem, nechť mrkne zde. Zaručeně se pobavíte :-)

Krásný den

Anička

pátek 9. ledna 2015

Recyklace starých dřevěných přepravek...

..., které jsem zakoupila u jedné paní na Mimibazaru, přišla téměř ve stejnou chvíli jako výmalba obývacího pokoje za jídelním stolem (tu vám ukážu zase příště). 


S velkým napětím jsem očekávala, v jakém stavu se budou dřevěné přepravky v zaslaném megabalíku nacházet. Výsledek byl ale celkem uspokojivý. A když jsem vzala do ruky štětec a tmavší odstín šedého balakrylu, srdíčko jen zaplesalo :-) 

Manžel sice mudruje, co to domů zase tahám za krámy, že to u nás za chvíli bude jako ve vetešnictví.... a chtěl mi přepravky ještě před nátěrem barvou odnést do garáže... Haha... Nedala jsem je z ruky :-) A jsem navýsost spokojená. Dlouho jsem se po takových dřevěných přepravkách sháněla. Po nových či starších zachovalých. A byl to celkem problém nějaké takové si za rozumnou cenu opatřit. 

Takhle velké přepravky v novém vydání by mě stály o dost víc, než kolik jsem byla ochotna za ně utratit... Ale chtěla jsem je moc... Tak jsou... i když starší. 

Já si stejně s těmi recyklacemi užiju víc legrace a zábavy než s novými, hotovými věcmi, kterým už nemohu předat něco ze sebe, pod které už se prostě nemohu "podepsat"... :-) A mám pocit, že s sebou nesou nějaký příběh, že mají, jak se říká "duši". Nové věci potřebují nejdřív pořádně "zabydlet"... No tak doufám, že v těch našich někdo neskladoval mrtvoly... :-)

Renovované přepravky budou sloužit jako megaboxy na hromadu dětských hraček, které mají děti věčně roztahané po celém obývacím pokoji. Trochu jsem díky tomu přeuspořádala spodní skříňky "obývací stěny". Do budoucna (až děti trochu povyrostou) mám pak slíbeno přeinstalování televize a krbu na bioalkohol směrem níž. 

Aby se s přepravkami dobře manipulovalo, ať už při hře, tak při úklidu, zaúkolovala jsem svého hodného muže k instalaci koleček (zakoupeny v IKEi), tak snad budou :-) Já jsem pro změnu slíbila, že všechny hřebíky, kterými jsou bedny stlučeny, vlastnoručně vytáhnu a místo nich navrtám nové vruty... Život je boj :-) 

A nakonec jeden srovnávací obrázek pro milovníky "před" a "po" :-)


Mějte se krásně

Anička