sobota 30. listopadu 2013

Koženková renovace v béžové

Dobrý den,

ve čtvrtek večer a v pátek od rána až do půl druhé odpoledne jsem měla hodně napilno. Přijela nejmladší sestra, abychom probraly pár věcí ohledně její plánované svatby v příštím roce a především připravily na příští týden kostým pro Mikuláše. 

Doposud jsem Viki "šetřila", letos ale cítím, že je "připravená" a proto k nám přijde Mikuláš s celou svou družinou. Všichni aktéři jsou ochotníci z naší rodiny. Ale protože kostýmy, které se pro tyto účely kdysi v rodině používaly, skončily kdesi v propadlišti dějin, bylo třeba ušít nové. Ve čtvrtek večer se tak vyměřovalo a stříhalo, v pátek pak šilo. 

Řekla bych, že tak z 90 % je kostým hotov, sestra si jej odvezla domů, do čtvrtku ho ještě dodekoruje a připraví i ostatní nezbytnosti jak pro Mikuláše, tak pro čerta a anděla. Už se těším, až k nám ve čtvrtek v podvečer dorazí. Jsem zvědavá, co na to Viki :-) Pokud to všichni přežijeme ve zdraví a neodnese nás čert do pekla, udělám malou fotoreportáž k tomu, jak to u nás probíhalo...

Dnes jdeme na Mikulášský jarmark. Jsem moc zvědavá, jak se budou líbit mé výrobky, které jsem Vám posledně ukazovala. Práce na nich sice netrvala až tak dlouho, ale byla celkem dost intenzivní. Manžel už trochu začal protestovat. Že prý mám udělat  taky něco pro rodinu... 

Vzala jsem si to k srdci. Ještě včera večer jsem našila nové "oblečky" na dětskou jídelní židličku, kterou máme po Viktorce, a do které už chceme dávat Jiříčka. Viki čalounění pěkně zdevastovala a to jsme ho už jednou měnili za nové.... 

Tentokrát jsme ale použili béžovou koženku. Zdá se mi mnohem pevnější a také pěknější. Taková ta "ubrusovina", která byla původně na židli, a kterou jsme pak znovu židličku očalounili, nic nevydrží. Trhá se a navíc se mi vůbec nelíbí vzory, které se na ně používají. Je těžké vybrat něco, co člověku aspoň trochu zapadne do interiéru. Nyní jsem moc spokojená. Pro srovnání stav před a po :-) Jen malá poznámka... Stav před příliš neodpovídá mé představě o křehké dívence s copánky způsobně konzumující podaný pokrm.... :-) 


Mějte krásný den

Anička

PS: možná o béžové u nás doma neslyšíte naposled... brzy možná v další proměně... už dlouho jsem nedržela váleček v ruce... :-)

čtvrtek 28. listopadu 2013

Mé dárečky pro Mikulášský jarmark

Dobré odpoledne,

tak Vám mohu konečně trochu představit své výrobky, které jsem připravila jako dárek pro školku na Mikulášský jarmark. Naše školka se školou výrobky dětí, případně jejich rodičů prodává na jarmarku a získané peníze využije na nákup potřeb pro děti či na organizaci školních a školkových akcí. Pro mě to byla původně neplánovaná akce, dozvěděla jsem se o té možnosti na poslední chvíli, mám ale ráda výzvy, tak jsem během víkendu a první poloviny tohoto týdne vyrobila pár dekorací (podle mého muže až moc :-)). Snad se budou líbit :-)

Tak jukněte, co jsem na tuto sobotu pro návštěvníky jarmarku připravila (v nejhorším si to koupím sama :-)). 


Krásný den

Anička

středa 27. listopadu 2013

Filigránové adventní a zimní vystřihovánky v oknech

Miluji filigránové vystřihovánky. Jejich výroba není (resp. nemusí být) finančně náročná, k práci toho nepotřebujete mnoho - papír, tužku, nůžky (na drobnější motivy menší nůžtičky či ještě lépe "zalamovací" nožík), nějakou tu podložku (já jsem až do letošního jara používala větší umělohmotné kuchyňské prkýnko) a .... hodně trpělivosti :-) Vystřihovat/vyřezávat můžete, co vás napadne, už hotových motivů však najdete hromady i na internetu. Krásné vystřihovánky pak navrhuje paní Vránová.

Já si vystřihnuté motivy nechávám laminovat do fólie v jednom blízkém tiskařském centru. Dříve jsem to nedělala a po pár letech vystřihovánky nevypadaly hezky a musela jsem je vystřihovat znovu. Zalaminované vydrží déle hezké, nehyzdí je nánosy izolep z předchozích let, nevlhnou, nežloutnou... :-) Výrobu to však trochu zdraží.

Nejraději mám vystřihovánky adventní a zimní. Ačkoliv se dá vystřihovat i z barevného papíru, bílý materiál je prostě klasika. Bílé motivy působí za okny v zimě (obzvlášť pokud venku nechybí sníh) půvabně. Zvenčí, i zevnitř.

Letos zůstávají v oknech už tradičně sluníčka s kočkami (je to celoroční záležitost bez které se naše domácnost neobejde :-)) a k nim na nadcházející advent přibývají stromeček, hromada sněhových vloček, andílci, sněhuláci a také mé oblíbené městečko. Loni jsem ještě narychlo přidělávala sněhové vločky, letos jsem ale s jejich počtem spokojená (možná proto, že jsem jich tolik uháčkovala :-))


Jak to máte s vystřihovánkami vy? Vystřihovali jste, vystřihujete, začnete s tím nebo to vůbec není váš šálek kafe?

Krásný zasněžený den

Anička


úterý 26. listopadu 2013

Pár dnů, ale přijde mi to skoro jako měsíc... :-)

Dobré ráno,

pár dnů jsem tady nebyla, ale přijde mi to skoro jako měsíc :-) Jak už to bývá, mé plány zcela neplánovaně změnily okolnosti, které nebyly úplně v mé moci... Letošní podzim se nám moc nedaří, pokud to beru ze stránky zdravotní. Jako bychom se pořád motali v kruhu - viróza, které se u nás doma vyhnul snad jen pes, plané neštovice u obou dětí (které až na počáteční horečky u Viki naštěstí proběhly celkem poklidně) a teď nejspíš Jiříčkovy zuby... Od pátku do nedělního večera bojoval s vysokými horečkami, bez dalších příznaků (tedy kromě slintání). Nebyli jsme si jisti, co s ním je. V neděli večer už jsem zvažovala, že v pondělí ráno vyrazím k doktorce, ale horečky během noci odezněly a dnes už je i bez zvýšených teplot. Mám radost, nejspíš to budou opravdu ty zuby. Ničeho jsem si však nevšimla, dásně nevypadají otekle ani zarudle, necítím, že by se tam někde prodíral zoubek... Na druhou stranu na dotek jsou citlivá, Jiříček teď hodně pláče a je celý nervózní.... Snažím se být optimista, růst zoubků je přeci taková perspektivní záležitost, je to lepší, než kdybychom museli řešit další nemoc :-)

Přestože noci jsou teď zase náročnější a já pak přes den unavenější, snažím se aspoň trochu tvořit. Přislíbila jsem školce nějaké výrobky na místní mikulášský jarmark (který se bude konat už tuto sobotu), tak makám :-) Je to pěkná hromádka, taková všehochuť... šití látkoví medvídci, prasátka, koník.... šité hvězdičky (zdokonalila jsem postup, takže se teď začínají jedna druhé i podobat :-)), mé oblíbené vyšívané a obháčkované oříšky, háčkované sněhové vločky a hvězdičky a taky pár kousků filcových ptáčků. Šité dekorace ještě musím zfinalizovat (došít, prošít, dodekorovat), ostatní už mám ale hotovo.. i když možná mi to nedá a pokud to vyjde, vyrobím ještě pár filcových ptáčků zpěváčků :-) Vše chci zabalit do bedýnky od ovoce, kterou ještě musím napatinovat nabílo, větvičky na zavěšení některých dekorací snad zajistí školka... :-)

Až budu mít finálně zkompletované, zveřejním nějakou reprezentativnější fotku :-))

Chtěla jsem vám taky poděkovat za slova pod posledním příspěvkem k mé první narozeninové GIVEAWAY i za ta, co mi posíláte na mail. Některé z vás ani neznám (tedy alespoň virtuálně) a objevuji vaši existenci až nyní, i když podle vašich slov sledujete můj blog delší dobu. Budu ráda, když o sobě dáte vědět i mimo Giveaway, pokud budete mít co říct :-)

Maryška psala "...Ale nejsem členem tvého klubu tak nevím jestli to bude platit...". Maryško, asi máš na mysli skupinu mých pravidelných čtenářů, kteří jsou vidět na levé straně od textu mých příspěvků. Já se na to neupínám, takže určitě jdeš do slosování, i když tam "nevisíš" veřejně. Pokud bys ale chtěla a nevěděla, jak na to, pak stačí zmáčknout na odkaz nad nimi "přihlásit se k tomuto webu" a vybrat platformu, u které máš zřízen účet/konto (případně si jej zřídit u některé z nich, mně třeba vyhovuje google, u kterého mám e-mail, řeším přes něj blog, čtu a vyhledávám blogy jiných, ukládám dokumenty ap.)...

Mějte krásný den

Anička

PS: dnešní vložená fotka bez aranžmá, tak nyní vypadá můj pracovní koutek :-)
PS2: u nás už druhý den sněží, mohlo by to tak být i o Vánocích... aspoň letos, prosím...

pátek 22. listopadu 2013

První GIVEAWAY a první narozeniny blogu

Dobré ráno,

nedávno jsem si vzpomněla na dobu zhruba před rokem. Začátek druhého těhotenství, těhotenské nevolnosti, bolesti hlavy, odpor k vůni cibule a česneku, nechuť k vepřovému masu... polehávání a touha všechno to zaspat a probudit se, až to skončí... Ale taky snaha bojovat s tím, překonat ty nepříjemné stavy, protože tady už byla Viktorka, která vyžadovala pozornost. 

Tady do toho období bych datovala svůj návrat k ručním pracím, na které jsem do té doby nesáhla dobrých osm let. Tvoření mi pomáhalo aspoň na chvíli zapomenout na bolehlavy a jiné strasti prvního trimestru těhulky. 

Je pravda, že jsem toho hodně zapomněla. O to víc jsem se do ručních prací opřela a spoustu nového naučila (...a stále učím). 

Objevila jsem svět blogů, tedy zejména těch o ručních pracích a tvoření vůbec. Nestačila jsem se divit, kolik holek - starších i mladších - stále drží při životě ruční práce.

Vždycky jsem měla pocit, že to co dřív bylo naprosto samozřejmé - každá žena měla v malíčku základy ručních prací, minimálně obstojně šila, ale často i pletla, háčkovala či vyšívala - je dnes spíše raritou nebo doménou profesionálek, které to živí.

Zjistila jsem ale, že existuje mnoho šikovných rukou, které toto všechno, i mnohem víc, dělají pro potěšení své či svých blízkých. A často na stejné, či dokonce vyšší úrovni než osoby, které si za to nechají platit.

Zdá se, že ruční práce jsou zase "IN", jen dnes to je více o tvoření pro radost než tvoření z nutnosti (finanční úspora, nedostatečná nabídka na trhu) jako dřív.

Pro mě se stalo tvoření krásným způsobem relaxace a taky možností, jak aspoň trochu rozvíjet svou kreativitu. Baví mě to a ráda objevuji a pokořuji nové mety v této oblasti :-)

Jsem ráda, že jsem se před rokem, přesně 5. listopadu 2012, rozhodla po dlouhém váhání vstoupit i do společnosti ostatních blogerek. Hodně se od vás učím. Hodně mne inspirujete. Hodně mě motivujete a cítím vaši podporu.

Díky vám za to a proto je tu má první narozeninová GIVEAWAY :-) Narozeniny slaví blog, týden před Vánocemi však budu slavit i já, půlkulatiny, ten čas ale letí...

Co můžete získat? Protože se blíží advent (letos začíná 1.12., což je opravdu za chviličku), dárky, které jsem pro vás připravila, budou souviset s časem adventním a vánočním... A řadu z nich možná poznáváte, vše 100% handmade :-)))

1. cena
Drátovaný andílek od HA.SLA
Háčkovaný svícen v bílé barvě
6 x obháčkované oříšky s vánočním motivem v bílé barvě
3 x šité textilní závěsy v červeno-bílé barevné kombinaci (domečky s křížkovou výšivkou)


2. cena
Drátovaný andílek od HA.SLA
Háčkovaný vánoční stromeček ve smetanové barvě
6 x vyšívané oříšky s vánočním motivem
3 x šité textilní vánoční závěsy (hvězdičky)


3. cena
Drátovaný andílek od HA.SLA
Háčkovaný vánoční stromeček v bílé barvě
4 x vyšívané štítky na dárky s vánočním motivem
3 x šité plstěné závěsy (plstění ptáčci - červenobílí)



Pravidla:
GIVEAWAY probíhá od dnešního dne, tj. od 22. 11. do příští soboty, tj. 30. 11. 2013.
  • zúčastnit se může každý, kdo je členem mého blogu,
  • zanechá komentář k tomuto příspěvku a prozradí mi:
  1. jaká oblast mého blogu je pro něj nejzajímavější a proč a taky 
  2. co mu naopak na blogu chybí či by udělal jinak a protože se blíží Vánoce, tak by mne také zajímalo, 
  3. jak jste na tom s dárky a 
  4. co kupujete mužům (myslím ty dospělé :-)), já s tím mám každoročně problém, myslím, že pro ženy se dárky vymýšlejí mnohem snadněji než pro muže...,
  • na svém blogu vytvoří příspěvek na mou GIVEAWAY s úvodní fotografií (není nezbytnou podmínkou, ale bylo by to od vás milé :-))
  • vyhrát může každý a pokud nevlastníte blog, uveďte ve svém komentáři e-mailovou adresu.

Losovat budeme s Viktorkou a Jiříčkem na první adventní neděli, tj. 1. 12. 2013.


Krásný den

Anička

čtvrtek 21. listopadu 2013

Křížkování jako součást vánoční jmenovky na dárky

Dobré dopoledne,

tak jsem tu ještě jednou s vánoční křížkovou výšivkou. Tentokrát jsem ji použila jako součást vánočních jmenovek na dárky. Materiál: bílá panamka barvená silným výluhem z černého čaje, červená bavlnka, vlnitá lepenka či tvrdší karton (krásně se tak dají recyklovat staré tvrdší obálky sešitů, zadní strany závěsných či stolních kalendářů...). Výšivky jsem na lepenku lepila herkulesem, možná by ale bylo vhodnější takové to tužší ve vytahovací tyčince, na některých místech malinkato prosáklo.


Jiříček usnul. A já jdu předadventně umývat okna a pak žehlit kupu prádla... U nás se dnes střídají sluneční paprsky se zataženou oblohou a drobným deštíkem, tak snad chytím ten správný okamžik :-)

Krásný den

Anička

středa 20. listopadu 2013

Vánočně hvězdičkový.. látková dekorace třeba na stromeček

Dobré ráno,

před delší dobou jsem objevila na Pinterestu krásnou vánoční dekoraci. Bylo to ale "mimo" sezónu, tak jsem si nápad uložila na vhodnější chvíli. Včera jsem jej znovu objevila. A zkusila ušít. 

Myslela jsem si, že to bude "rychlovka", ale trochu jsem se přepočítala. Hvězdičky jsou poměrně drobné a protože jsem si usmyslila, že přesahy nebudou vidět, ale budou ukryty uvnitř vycpané hvězdičky, byla to trochu piplačka. 

Šila jsem jen v ruce a snažila se nechat na vycpání co nejmenší otvor. Přetahování rubové a lícové strany se tak stalo malým oříškem, ale zvládla jsem to! 

Zvláštní je, že i když jsem používala na všechny hvězdičky tutéž vytvořenou šablonku, každá je tak trochu jiná (a tím nemyslím zvolený vzor či zdobení) :-) Co kus to originál. Ale líbí se mi. Aby ne - jsou červeno-bílé a mají puntíky :-))



Mějte krásný den

Anička

úterý 19. listopadu 2013

Vánoční domečkování aneb křížková výšivka, filcování a textil pod jednou střechou

Dobré dopoledne,

to by člověk nevěřil, kolik se nadře, než "postaví" jeden malý dům... A ta střecha, aby nepadala... Ale když je hotovo, je z toho další vánoční ozdobička :-)

Mám ráda, když se kombinuje více technik a materiálů. Tady jsem si to užila dosytosti. Výšivka křížkem a panamka, plsť (či "filc" v mé hantýrce) a různé zbytky vzorovaných látek (hlavně puntíky a proužky, to je moje :-))


A teď průřez historií tvorby:
1. domeček - objevování technologického postupu (rozumějte "kde vlastně začít?"),
2. domeček - přeladění (rozumějte "zdokonalení") technologického postupu
3. domeček - verifikace (rozumějte "ověřeni správnosti") technologického postupu

Další domeček už není :-))

Mějte se krásně

Anička

pondělí 18. listopadu 2013

Předlohy k vyšívaným oříškům...

Dobrý večer,

na žádost některých z vás vkládám předlohy k "vyšívaným oříškům" zde. Sesbírala jsem různě na internetu, hlavně na Pinterestu. Kvalita nic moc, ale dá se podle nich vyšívat. Na některé motivy předlohy nemám, vyšívala jsem podle fotografie na internetu. 







A řadu minimotivků ve velmi dobré obrazové kvalitě naleznete zde: http://usitoslaskou.webnode.cz/products/ne-obycejne-orisky/. Tady k tomuto odkazu bych měla jednu poznámku - mě osobně se více líbí, když vyšívaná tkanina (panamka) z ořechu více "přetéká" (tak, že při pohledu shora nejsou téměř vidět okraje skořápky), ale každému podle jeho libosti :-)

Krásné vyšívání

Anička

neděle 17. listopadu 2013

Tak ještě jeden oříškový... a taky trochu ptačí :-)

Krásné nedělní skoropoledne,

našla jsem ještě jeden docela pěkný způsob obháčkování vlašských ořechů. Pokud se vám líbí, návod najdete spolu s několika dalšími zde (já zatím vyzkoušela ten pátý v pořadí).

Trochu jsem zatoužila pohrát si zase trochu s filcem (plstí). A vznikli tito vánočně-zimní ptáčci. Už jsem dříve psala, že mám ráda vánoce v tradičních barvách, především v bílé a červené. A tak není divu, že se nám to doma zase trochu víc začervenalo :-))) A docela jsem si to užila. Moc příjemná změna.


Mějte se fajn

Anička

sobota 16. listopadu 2013

Oříšková recyklačka aneb nevyhazujte prázdné skořápky od vlašských ořechů

Dobré sobotní ráno,

v tomto příspěvku bych vás chtěla nalákat na výrobu jedné krásné vánoční dekorace, ke které budete potřebovat půlky skořápek vlašských ořechů. Já ji říkám "vyšívané" oříšky.

Ti, co můj blog posledních pár týdnů pravidelně čtou, se budou možná usmívat a říkat si "a jéje, máme tu další návod na háčkování" :-) Ale omyl, budeme vyšívat. Křížkovou výšivku podle mě zvládne úplně každý. Stačí si osvojit pár základních pravidel, mít trochu trpělivosti a pak už to jde samo :-)

Já jsem křížkovou výšivku použila jako součást dekorace - do půlek vlašských ořechů "vměstnáme bochánek" látky s křížkovou výšivkou vyplněný dutým vláknem či vatou. Já to dělám tak, že jednoduše čtverečkem či obdélníčkem s hotovou křížkovou výšivkou "obalím" duté vlákno a vytvořím si něco jako malý balíček. Přebytečnou látku zastřihnu a "balíček" pak vložím do ořechu. Látku zasouvám opatrně dle potřeby špičkou menších nůžek dovnitř ořechu. Jakmile jsem spokojená s umístěním, zastrčím opatrně nůžkami dovnitř ořechu ještě provázek svázaný do očka na zavěšení.

A takto to pak může vypadat. Lehce nažloutlá až okrová látka je dílem mého pokusu o barvení látky silným výluhem z černého čaje :-)



Krásný víkend

Anička

čtvrtek 14. listopadu 2013

A ještě jednou obháčkované oříšky.... srdíčkové


Dobré odpoledne,

jak jsem včera slíbila, plním. Přináším návod na ještě jednu alternativu obháčkovaného oříšku, tentokrát srdíčkovou, mou oblíbenou. Mohli jste ji vidět u mne už i vloni zde a to i v červené variantě :-)

Komentář k použitému značení:
prázdné očko = řetízkové oko
černý puntík = pevné oko
T jednou přeškrtnuté = dlouhý sloupek
svislá čára jednou přeškrtnutá = krátký sloupek

a další už dnes potřebovat nebudeme :-)

A teď slibovaný návod... Vycházela jsem z tohoto grafického rozkresu (původně na čtvereček se srdíčkem uvnitř) s tím, že jsem uháčkovala pouze srdíčkovou část (1. - 4. řadu), 5. a 6. řadu jsem už nedělala. Místo ní jsem uháčkovala lem, ve kterém jsem střídala dlouhé sloupky s několika řetízkovými oky takto: na začátku řady 3 řetízková oka (náhrada za dlouhý sloupek), 2 řetízková oka, "1 oko předchozí řady vynechat, 1 dlouhý sloupek, 2 řetízková oka", část " " opakujte až do špičky srdíčka, do které uháčkujete 3 dlouhé sloupky a pak pokračujete 2 řetízkovými oky a dále "1 oko předchozí řady vynechat, 1 dlouhý sloupek, 2 řetízková oka", část " " opakujete až do konce řady a končíte uháčkováním 3 řetízkových ok (nebo dlouhého sloupku) a pevným okem do posledního oka předchozí řady. 

Pozn.: Na obrázku vpravo jsem do do špičky srdíčka háčkovala pouze 1 dlouhý sloupek a mezi dlouhými sloupky dělala 3 řetízková oka místo dvou, ale dle rozpisu výše je to podle mě hezčí :-)

Chcete-li výrobek s poutkem, uháčkujte nyní uprostřed srdíčka ještě cca 10 řetízkových ok a spojte pevným okem se středem srdíčka. 

Více se, myslím, dnes není třeba rozepisovat. Grafický návod je pěkně názorný :-) 

A pak jen naškrobit, vypnout a pak vlepit mezi dvě poloviny ořechových skořápek :-))

Krásný den

Anička

středa 13. listopadu 2013

Vločkování nevločkování... obháčkované oříšky

Dobré odpoledne,

po záplavě sněhových vloček/hvězdiček přicházím s něčím krapet drobnějším. A protože razím heslo: "Co je malé, to je milé, pěkné...", musím se s Vámi o svou další háčkovací radost podělit. Něco mi říká, že by se vám to mohlo také líbit :-)

Háčkařky začátečnice, jásejte! Obháčkované oříšky, jak jim pracovně říkám, totiž zvládnete "natotata" a s minimálním úsilím přitom získáte (aspoň si to myslím) krásnou vánoční dekoraci.


Tady je návod na dvě alternativy. Na příště bych připravila ještě návod k "srdíčkovému" obháčkovanému oříšku. Inspirací mi byla tato stránka plná krásného vánočního, velikonočního, ale i dalšího pěkného (drobného) háčkování: http://www.otiskyprstu.ic.cz/hackovani.htm.

Grafické schéma:
Komentář ke značení:
dnes součástí nákresu










Slovní komentář ke schématu:
Začínáme uháčkováním 10 řetízkových ok, která spojíme pevným okem do kroužku.

1. řada (modrá): Do kroužku uháčkujeme 3 řetízková oka (náhrada za dlouhý sloupek) a pak 23 dlouhých sloupků (11 - viz alternativa vpravo), nenechte se zmýlit grafickým rozvrhem, je uvedeno 24 (12) dlouhých sloupků, ale za první se automaticky považují 3 řetízková oka, končíme pevným okem do 3. řetízkového oka na začátku řady.

2. řada (červená): Uháčkujeme 4 řetízková oka (náhrada za dvakrát nahozený dlouhý sloupek) a pak uháčkujeme 4 řetízková oka, pokračujeme "1 dvakrát nahozeným dlouhým sloupkem a 4 řetízkovými oky", část " " opakujeme až do konce, končíme pevným okem do 4. řetízkového oka na začátku řady.

3. řada (modrá):
a) alternativa vlevo (bez pikotky): 1 pevným okem přejdeme do 1. oblouku vytvořeného ze 4 řetízkových ok předchozí řady a "uháčkujeme 1 krátký sloupek (resp. 2 řetízková oka na začátku této řady), 1 polosloupek, 1 dlouhý sloupek, 3 dvakrát nahozené dlouhé sloupky, 1 dlouhý sloupek, 1 polosloupek, 1 krátký sloupek", část " " opakujeme do každého oblouku až do konce řady, zakončíme pevným okem do 2. řetízkového oka na začátku této řady, chceme-li očko na zavěšení, uháčkujeme ještě 10 řetízkových ok a spojíme pevným okem do 1. z nich.
b) alternativa vpravo (s pikotkou): 1 pevným okem přejdeme do 1. oblouku vytvořeného ze 4 řetízkových ok předchozí řady a "uháčkujeme 1 krátký sloupek (resp. 2 řetízková oka na začátku této řady), 1 polosloupek, 1 dlouhý sloupek, 1 dvakrát nahozený dlouhý sloupek, 3 řetízková oka, 1 pevné oko do 1 ze 3 řetízkových ok, 1 dvakrát nahozený dlouhý sloupek, 1 dlouhý sloupek, 1 polosloupek, 1 krátký sloupek", část " " opakujeme do každého oblouku až do konce řady, zakončíme pevným okem do 2. řetízkového oka na začátku této řady, chceme-li očko na zavěšení, uháčkujeme ještě 10 řetízkových ok a spojíme pevným okem do 1. z nich.

A ještě druhý kousek:-)

Grafické schéma (tentokrát mé):

Vysvětlivky: použila jsem stejného značení jako u předchozí předlohy


Slovní komentář ke schématu:
k 1. řadě: 12 řetízkových ok spojíme do kroužku pevným okem,
k 2. řadě: začínáme 4 řetízkovými oky (náhrada za dvakrát nahozený dlouhý sloupek) a pak pokračujeme 32 dvakrát nahozenými dlouhými sloupky, končíme pevným okem do 4. řetízkového oka na začátku této řady.
k 3. řadě: začínáme 3 řetízkovými oky (náhrada za dlouhý sloupek) a pak pokračujeme 5 řetízkovými oky, "2 sloupky předchozí řady vynecháme, 1 dlouhý sloupek, 5 řetízkových ok", část " " opakujeme až do konce řady, končíme pevným okem do 3. řetízkového oka na začátku této řady.
k 4. řadě: 1 pevným okem přejdeme do 1. oblouku vytvořeného z 5 řetízkových ok předchozí řady a "uháčkujeme 1 krátký sloupek (resp. 2 řetízková oka na začátku této řady), 1 polosloupek, 1 dlouhý sloupek, 1 dvakrát nahozený dlouhý sloupek, 1 dlouhý sloupek, 1 polosloupek, 1 krátký sloupek (do dlouhého sloupku předchozí řady)", část " " opakujeme do každého oblouku až do konce řady, zakončíme pevným okem do 2. řetízkového oka na začátku této řady, chceme-li očko na zavěšení, uháčkujeme ještě 10 řetízkových ok a spojíme pevným okem do 1. z nich.

Po uháčkování dílka naškrobím (nemusí být) a lehce vypnu a pak, jakmile vyschnou, vlepím je (používám lepidlo Herkules) mezi 2 půlky skořápek od vlašských ořechů. Pokud jste zapomněli při háčkování na poutko, můžete to napravit nyní - mezi půlky ořechů vložíte spolu s háčkovanou částí i provázek či stužku na zavěšení.

Příjemné oříškování

Anička

úterý 12. listopadu 2013

Aby té červené nebylo málo... další proměna :-)

Dobrý večer,
dnes jsem byla zase po dlouhé době doma s Jiříčkem sama. Viktorka má neštovice úspěšně za sebou, u Jiříčka úspěšně propukly v pátek. Aby nám to s těmi neštovicemi lépe utíkalo, přemýšlela jsem, jak nás oba rozptýlit :-) 

Nedalo mi to a musela jsem přemalovat ještě jednu zeď. Hned u vchodových dveří. Dlouho jsem váhala, původní odstín jsem měla moc ráda. Ale rozhodla jsem se, že celé přízemí (s výjimkou koupelny) barevně sladím. A ta modrá do toho prostě nešla :-)


Jde o tlumenější odstín červené, malovala jsem Primalexem, odstínem INSPIRO, královský rubín.

No a jak to doma hned rychle utíkalo :-)

Krásný večer

Anička

PS: to černé chlupaté za dveřmi je náš věrný pes :-)

pondělí 11. listopadu 2013

Čtvrtá obr sněhová vločka :-)

Krásný večer,

nechce se to věřit, ale advent se nezadržitelně blíží (letos začíná 1. prosince). Ty necelé tři týdny, které nás od jeho začátku dělí, sletí jako voda. A proto, abychom si adventní a vánoční výzdoby užili co nejdéle, je nejvyšší čas začít ji připravovat (samozřejmě pokud půjdeme cestou vlastních dekorací :-)) 

Přicházím s další, v pořadí již čtvrtou, tentokrát "obr" sněhovou vločkou. Jejího zpracování se ale není třeba bát, však uvidíte sami :-)



Popis jsem opět připravila v grafické podobě a k tomu pro začátečnice ještě slovní komentář, který by jim měl pomoci zorientovat se lépe v grafickém schématu, naučit se s ním pracovat.

A opět tu máme malé dotazovací okénko, tentokrát se mě ptá Dáša, jak že ty vločky/hvězdičky vypínám a škrobím. Již teď musím uvést, že nejsem žádná odbornice či specialistka přes tyto záležitosti. Ale trochu jsem již dříve studovala na internetu u nejzkušenějších a mohu vám tedy předat alespoň část mouder, která jsem v této oblasti "nasála" :-) 

Loni jsem "škrobila" cukrovou vodou (prostě jsem od oka rozmíchala v teplé vodě docela dost cukru a po jeho rozpuštění v cukrovém roztoku vymáchala háčkovanou věc, napnula a nechala vyschnout. Funguje to, je to levné, ale cukrový roztok je při napínání (když uschne, už ne) takový lepkavý... Tak záleží, zda vám to nevadí....

Letos jsem studovala a doporučován je škrob značky Alba Efekt, který se neředí (mě domů manžel dotáhl z Tesca nějaký Tesco škrobící výrobek a taky to funguje :-)).

Pokud jde o vypínání - tak já vypínám naškrobené vločky na kousek polystyrenové desky špendlíky s barevnou hlavičkou, ale viděla jsem třeba i vypínání na žehlící prkno. Někteří doporučují podložit vločky potravinářskou fólií, aby se při schnutí k polystyrenu či jiné podložce nepřilepily. Při jejich "odtrhávání" by pak mohlo dojít k poškození jejich tvaru a musely byste začít škrobit a vypínat nanovo. 

A co mi přijde jako dobrá vychytávka (ale ještě nemám odzkoušeno) je použití injekčních jehel (dají se koupit ve zdravotnických potřebách) místo špendlíků, které mohou rezivět a zejména na bílých výrobcích zanechávat těžce odstranitelné rezaté fleky.

Taky bych ráda vyzkoušela trochu odlišný postup při vypínání - já nejdřív namočím do škrobu a pak vypínám, jedna paní ale doporučuje nejdřív suché vločky vypnout na podložku a pak na vločky nanést klasickým školním štětcem škrob tak, až bude vločka škrobem celá nasáknutá. Přes noc necháte vyschnout a ráno je hotovo :-)

Tak a teď už k naší obr vločce :-)

Grafické schéma (dnes bohužel v trochu snížené kvalitě):
Slovní komentář k použitému značení (tentokrát je použito trochu odlišné značení):
prázdné očko znamená řetízkové oko
plné očko znamená pevné oko
svislá čára jednou přeškrtnutá znamená dlouhý sloupek
svislá čára dvakrát přeškrtnutá znamená dvakrát nahozený dlouhý sloupek (v 1. a 2. řadě)

a to je vše, přátelé :-)

Zdroj: tuto vločku jsem viděla loni v dokonalém provedení u Denisy :-)

Jak čteme v grafickém schématu, i jak háčkujeme "do kruhu", jsme si řekli u první vločky. U tohoto návodu si jednou (ve 3. řadě) zopakujeme z minula malou změnu, pokud jde o zakončování každé kruhové řady, se kterou se také můžete setkat... Ale o tom více dále.

Takže začínáme :-) 

V grafickém schématu čteme odprostřed, to už víme. V našem případě tedy uháčkujeme 8 řetízkových ok (možná méně,  ve schématu to není moc vidět, ale 8 mi vychází dobře)  a spojíme do kroužku pevným okem.

Postupujeme do 1. řady: je to řada dvakrát přeškrtnutých svislých čar hned nad tečkami: uděláme 4 řetízková oka (náhrada za dvakrát nahozený dlouhý sloupek) a pokračujeme 15 dvakrát nahozenými dlouhými sloupky háčkovanými do kroužku, končíme pevným okem do 4. řetízkového oka háčkovaného na začátku této řady.

Postupujeme do 2. řady: v nákresu označeno číslem 2 v kroužku: uděláme 4 řetízková oka (náhrada za dvakrát nahozený dlouhý sloupek) a 7 řetízkových ok, "pokračujeme 1 dvakrát nahozeným dlouhým sloupkem háčkovaným do 2. sloupku předchozí řady, 7 řetízkovými oky", část " " opakujeme až do uháčkování posledního dvakrát nahozeného sloupku, pak uháčkujeme 3 řetízková oka a ukončíme ne pevným okem, jak jsme zvyklí, ale dvakrát nahozeným dlouhým sloupkem háčkovaným do 4. řetízkového oka háčkovaného na začátku řady.

Postupujeme do 3. řady: uháčkujeme 3 řetízková oka (jako náhradu za dlouhý sloupek), pak 2 řetízková oka a do stejné mezery uháčkujeme 2 dlouhé sloupky a 2 řetízková oka, "přejdeme do další mezery tvořené 7 řetízkovými oky předchozí řady a uháčkujeme 2 dlouhé sloupky, 2 řetízková oka, 2 dlouhé sloupky, 2 řetízková oka", část " " háčkujeme stále dokola až do poslední mezery tvořené 7 řetízkovými oky předchozí řady, uháčkujeme 1 dlouhý sloupek do první mezery na začátku této řady tvořené 7 řetízkovými oky předchozí řady a končíme pevným okem háčkovaným do 3. řetízkového oka na začátku této řady. 

Postupujeme do 4. řady: 2 pevnými oky se posuneme do středu první mezery ze 2 řetízkových ok háčkovaných v předchozí řadě, uháčkujeme 3 řetízková oka (jako náhradu za dlouhý sloupek), pak 2 řetízková oka a do stejné mezery uháčkujeme 3 dlouhé sloupky a 2 řetízková oka, "přejdeme do další mezery tvořené 2 řetízkovými oky předchozí řady a uháčkujeme 3 dlouhé sloupky, 2 řetízková oka, 3 dlouhé sloupky, 2 řetízková oka", část " " háčkujeme stále dokola až do poslední mezery tvořené 2 řetízkovými oky předchozí řady, pak uháčkujeme 2 dlouhé sloupky do první mezery na začátku této řady tvořené 2 řetízkovými oky předchozí řady a končíme pevným okem háčkovaným do 3. řetízkového oka na začátku této řady.

Postupujeme do 5. řady: 2 pevnými oky se posuneme do středu první mezery ze 2 řetízkových ok háčkovaných v předchozí řadě, uháčkujeme 3 řetízková oka (jako náhradu za dlouhý sloupek), pak 2 řetízková oka a do stejné mezery uháčkujeme 3 dlouhé sloupky a 3 řetízková oka, "přejdeme do další mezery tvořené 2 řetízkovými oky předchozí řady a uháčkujeme 3 dlouhé sloupky, 2 řetízková oka, 3 dlouhé sloupky, 3 řetízková oka", část " " háčkujeme stále dokola až do poslední mezery tvořené 2 řetízkovými oky předchozí řady, pak uháčkujeme 2 dlouhé sloupky do první mezery na začátku této řady tvořené 2 řetízkovými oky předchozí řady a končíme pevným okem háčkovaným do 3. řetízkového oka na začátku této řady.


Postupujeme do 6. a současně poslední řady: 2 pevnými oky se posuneme do středu první mezery ze 2 řetízkových ok háčkovaných v předchozí řadě, uháčkujeme 3 řetízková oka (jako náhradu za dlouhý sloupek), pak 2 řetízková oka a do stejné mezery uháčkujeme 4 dlouhé sloupky a 3 řetízková oka, "přejdeme do další mezery tvořené 2 řetízkovými oky předchozí řady a uháčkujeme 4 dlouhé sloupky, 2 řetízková oka, 4 dlouhé sloupky, 3 řetízková oka", část " " háčkujeme stále dokola až do poslední mezery tvořené 2 řetízkovými oky předchozí řady, uháčkujeme 3 dlouhé sloupky do první mezery na začátku této řady tvořené 2 řetízkovými oky předchozí řady a končíme pevným okem háčkovaným do 3. řetízkového oka na začátku této řady.


A máme hotovu jednu obr sněhovou vločku :-))

Krásné sněhovločkování

Anička

PS: no a abych nepoučovala jen já, dneska jsem si u Terky "objednala" tutoriálek (nejen) pro sebe jako pro pletařku, chronickou začátečnici, co by chtěla uplést dětem DOKONALÉHO kulíška :-)

neděle 10. listopadu 2013

Vločkování potřetí :-)

Krásný nedělní večer,

po prvním a druhém vločkovém příspěvku je tu třetí. Tentokrát jsem pro háčkařky začátečnice připravila háčkování, které je jednoduché, rychlé a přitom moc pěkné. Pokud pro vás tedy byla předchozí sněhová vločka příliš "silné kafe", u této si určitě odpočinete  a naberete síly na další (větší), kterou vidíte rovněž na obrázku :-)


Popis jsem opět připravila v grafické podobě a k tomu pro začátečnice ještě slovní komentář, který by jim měl pomoci zorientovat se lépe v grafickém schématu, naučit se s ním pracovat.

Vzhledem k tomu, že se mě na to ptala Hanka, uvádím pro všechny, že všechny dosavadní i budoucí vločky/hvězdičky (pokud neuvedu jinak) háčkuji přízí Sněhurka od Niťárny Česká Třebová a používám český háček na přízi (pozor, ne na vlnu!) č. 4.

Grafické schéma:
Slovní komentář k použitému značení:
tečka znamená řetízkové oko
oblouček znamená pevné oko
svislá čára znamená krátký sloupek (vč 4. řadě)

svislá čára jednou přeškrtnutá znamená dlouhý sloupek
svislá čára dvakrát přeškrtnutá znamená dvakrát nahozený dlouhý sloupek (ve 2. řadě)
3 svislé čáry dvakrát přeškrtnuté scházející se ve stejném místě znamená sháčkování 3 dvakrát nahozených dlouhých sloupků (ve 2. řadě)
svislá čára ve tvaru T znamená polosloupek (ve 3. řadě)
taková ta "slzička" (v 5. řadě) - háčkuji normálně jako řetízkové oko (a vypadá to dobře), nejsem si jista, co to je a jak háčkovat, možná mi někdo z vás zkušenějších poradí :-)

Červeně označená část může být pro začátečníka náročnější a je vysvětlena podrobně níže. Pokud jste ale zvládli předchozí sněhovou vločku, nebude to pro vás nic nového :-)


Zdroj: tentokrát vážně nevím... stáhla jsem to někde na Pinterestu :-)

Jak čteme v grafickém schématu, i jak háčkujeme "do kruhu", jsme si řekli u první vločky. U tohoto návodu vám chci ukázat malou změnu, pokud jde o zakončování každé kruhové řady, se kterou se také můžete setkat... Ale o tom více dále.

Takže začínáme :-) 

V grafickém schématu čteme odprostřed, to už víme. V našem případě tedy uháčkujeme 12 řetízkových ok a spojíme do kroužku (12 teček = 12 řetízkových ok, oblouček znázorňuje pevné oko nad prvním řetízkovým okem).

Postupujeme do 1. řady - v nákresu označeno číslem 1, je to řada jednou přeškrtnutých svislých čar hned nad tečkami: uděláme 3 řetízková oka (náhrada za dlouhý sloupek) a pokračujeme 23 dlouhými sloupky háčkovanými do kroužku, končíme pevným okem do 3. řetízkového oka háčkovaného na začátku této řady.

Postupujeme do 2. řady - v nákresu označeno číslem 2 nad obloučkem (pevným okem), tato řada bude náročnější, čeká nás sháčkování 3 dvakrát nahozených dlouhých sloupků:
- do každého sloupku předchozí řady budeme háčkovat 1 dvakrát nahozený dlouhý sloupek (resp. 4 řetízková oka v případě 1. sloupku), tj. celkem 24 sloupků, každé 3 sloupky ale sháčkujeme a mezi nimi uháčkujeme 8 řetízkových ok, tzn. konkrétně:
- uháčkujeme 4 řetízková oka (jako náhradu za dvakrát nahozený dlouhý sloupek) a dále sháčkujeme 1 dvakrát nahozený dlouhý dlouhý sloupek háčkovaný do 2. sloupku předchozí řady a 1 dvakrát nahozený dlouhý sloupek háčkovaný do 3. sloupku předchozí řady, 8 řetízkových ok, dále sháčkujeme 1 dvakrát nahozený dlouhý sloupek háčkovaný do 4. sloupku předchozí řady, 1 dvakrát nahozený dlouhý sloupek háčkovaný do 5. sloupku předchozí řady a 1 dvakrát nahozený dlouhý sloupek háčkovaný do 6. sloupku předchozí řady, 8 řetízkových ok a tak pořád dokola (vždy 3 po sobě jdoucí dvakrát nahozené sloupky sháčkujeme a po nich uháčkujeme 8 řetízkových ok), nekončíme zde ale pevným okem do 4. řetízkového oka háčkovaného na začátku této řady, jak jsme zvyklí ale po sháčkování poslední trojice dvakrát nahozených dlouhých sloupků uháčkujeme 4 řetízková oka a pak uháčkujeme do 4. řetízkového oka háčkovaného na začátku této řady 1 dvakrát nahozený dlouhý sloupek (je to proto, aby se nám lépe přecházelo do požadovaného místa v následující řadě, posune se nám tím ale začátek a konec kruhové řady).

Postup pro sháčkování 3 dvakrát nahozených dlouhých sloupků naleznete zde (je to sice pro leváky, ale dá se to z toho dobře pochopit) a nebo ve slovní podobě obecně pro jakýkoliv druh a počet dlouhých sloupků u předchozí vločky. Ve zkratce - jde o to, že daný počet dvakrát nahozených dlouhých sloupků, v našem případě 3, háčkujeme vždy do předposledního protažení.

Postupujeme do 3. řady, v nákresu označeno číslem 3:
- uháčkujeme 3 řetízková oka (jako náhradu za dlouhý sloupek) a pokračujeme háčkováním 3 dlouhých sloupků do mezery tvořené posledním dvakrát nahozeným dlouhým sloupkem (který nám zde nahrazuje mezeru z řetízkových ok), dále háčkujeme 3 řetízková oka, "přejdeme do další mezery tvořené 8 řetízkovými oky předchozí řady a uháčkujeme 4 dlouhé sloupky, 3 řetízková oka, 4 dlouhé sloupky, 3 řetízková oka", část " " háčkujeme stále dokola až do poslední mezery tvořené 8 řetízkovými oky předchozí řady a končíme 4 dlouhými sloupky háčkovanými do mezery tvořené 4 řetízkovými oky předchozí řady, 1 řetízkovým okem a 1 polosloupkem háčkovaným do 3. řetízkového oka na začátku této řady.

Postupujeme do 4. řady -  v nákresu označeno číslem 4: uháčkujeme 3 řetízková oka (jako náhradu za dlouhý sloupek), 3 řetízková oka a dále budeme do mezery tvořené posledním polosloupkem předchozí řady (který nám zde nahrazuje mezeru z řetízkových ok) háčkovat 3 dlouhé sloupky, dále háčkujeme 3 řetízková oka, "přejdeme do další mezery tvořené 3 řetízkovými oky předchozí řady a uháčkujeme 1 krátký sloupek do prostředního oka mezery, 3 řetízková oka, přejdeme do další mezery tvořené 3 řetízkovými oky a uháčkujeme 3 dlouhé sloupky, 3 řetízková oka, 3 dlouhé sloupky, 3 řetízková oka", část " " opakujeme až do poslední mezery tvořené 3 řetízkovými oky předchozí řady, končíme 2 dlouhými sloupky háčkovanými do mezery tvořené 1 řetízkovým okem předchozí řady a pevným okem do 3. řetízkového oka háčkovaného na začátku této řady.

Postupujeme do 5. a současně poslední řady -  v nákresu označeno číslem 5: přes další 1 pevné oko (znázorněno obloučkem) přejdeme do středu mezery tvořené 3 řetízkovými oky předchozí řady a uháčkujeme 3 řetízková oka (jako náhradu za dlouhý sloupek) a dále do stejné mezery 2 dlouhé sloupky, 5 řetízkových ok, 3 dlouhé sloupky, 4 řetízková oka, "uháčkujeme 1 krátký sloupek do krátkého sloupku předchozí řady, 3 řetízková oka a přejdeme do další mezery vytvořené 3 řetízkovými oky předchozí řady a uháčkujeme 3 dlouhé sloupky, 5 řetízkových ok, 3 dlouhé sloupky, 4 řetízková oka", část " " opakujeme až do konce řady, končíme pevným okem do 3. řetízkového oka háčkovaného na začátku této řady.

Uff, to byla fuška sepsat to :-)) Snad tam není moc chyb...

sobota 9. listopadu 2013

Druhý vločkový

Krásný večer,
jak jsem slíbila, po prvním vločkovém příspěvku přichází druhý, určený zejména pro háčkařky začátečnice. Spolu s obrázkem nového přírůstku do mé vločkové rodiny totiž přichází i podrobnější návod pro začátečnice. Vzhledem k tomu, že k předchozímu návodu mi od vás nepřišly žádné výhrady, dotazy, připomínky, bude i ten stávající napsán ve stejném duchu :-)

Z pohledu zpracování jde o trošinku náročnější sněhovou vločku, ale jen trošinku :-) Tentokrát to bude ztíženo o sháčkování dvakrát nahozených dlouhých sloupků, aby to nebylo málo, budeme sháčkovávat hned čtyři dvakrát nahozené dlouhé sloupky :-)

Popis jsem opět připravila v grafické podobě a k tomu pro začátečnice ještě slovní komentář, který by jim měl pomoci zorientovat se lépe v grafickém schématu, naučit se s ním pracovat.

Grafické schéma:
Slovní komentář k použitému značení:
tečka znamená řetízkové oko
oblouček znamená pevné oko

svislá čára jednou přeškrtnutá znamená dlouhý sloupek
svislá čára dvakrát přeškrtnutá znamená dvakrát nahozený dlouhý sloupek (ve 3. řadě)
2 svislé čáry dvakrát přeškrtnuté vycházející ze stejného místa předchozí řady znamenají 2 dvakrát nahozené dlouhé sloupky háčkované do stejného sloupku předchozí řady (ve 3. řadě)
4 svislé čáry dvakrát přeškrtnuté scházející se ve stejném místě znamená sháčkování 4 dvakrát nahozených dlouhých sloupků (ve 3. řadě)

Červeně označená část může být pro začátečníka náročnější a je vysvětlena podrobně níže.

Opět se sluší uvést i zdroj: tato vločka mne stejně jako ta předchozí loni okouzlila na Denisině blogu.

Já jsem se od grafického schématu lehce (hned ze začátku, uvedu níže) odchýlila, má "hvězdičkovločka" má z tohoto důvodu méně cípů než ta, která by vám vyšla, pokud byste přesně sledovali návod vlevo.



Jak čteme v grafickém schématu i jak háčkujeme "do kruhu", jsme si řekli posledně

Takže začínáme :-) 

V grafickém schématu čteme odprostřed, to už víme. V našem případě tedy uháčkujeme 10 řetízkových ok a spojíme do kroužku (10 teček = 10 řetízkových ok, oblouček znázorňuje pevné oko nad prvním řetízkovým okem).

Postupujeme do 1. řady - v nákresu řada jednou přeškrtnutých svislých čar hned nad tečkami: uděláme 3 řetízková oka (náhrada za dlouhý sloupek) a pokračujeme 23 dlouhými sloupky háčkovanými do kroužku (to pokud byste zvolili háčkování přesně podle předlohy) nebo 19 dlouhými sloupky háčkovanými do kroužku (to pokud byste zvolili mou variantu hvězdičky s menším počtem cípů - lépe se vytahuje do požadovaného tvaru), končíme pevným okem do 3.řetízkového oka háčkovaného na začátku této řady.

Postupujeme do 2. řady - v nákresu označeno číslem 2 nad obloučkem (pevným okem):
- do každého sloupku předchozí řady budeme háčkovat 1 dlouhý sloupek (tj. buď 24 dlouhých sloupků nebo 20 dlouhých sloupků v závislosti na zvolené variantě počtu cípů hvězdičky),
- po uháčkování každých 2 dlouhých sloupků uháčkujeme 2 řetízková oka (2 tečky po každých 2 sloupcích),
- konkrétně tedy postupujeme takto: 3 řetízková oka (náhrada za dlouhý sloupek), 1 dlouhý dlouhý sloupek do 2. sloupku předchozí řady, 2 řetízková oka, 1 dlouhý sloupek do 3. sloupku předchozí řady, 1 dlouhý sloupek do 4. sloupku předchozí řady, 2 řetízková oka, a tak pořád dokola, končíme pevným okem do 3. řetízkového oka háčkovaného na začátku této řady.


Postupujeme do 3. řady, tato řada bude to nejtěžší, co vás u této hvězdičky čeká, pak už to půjde úplně samo - v nákresu označeno číslem 3 nad obloučkem (pevným okem):
- uháčkujeme 4 řetízková oka (jako náhradu za dvakrát nahozený dlouhý sloupek) a pokračujeme sháčkováním dvakrát nahozených dlouhých sloupků a to takto:
- sháčkujeme 3 dvakrát nahozené dlouhé sloupky, které ale nebudou háčkovány do jednoho oka předchozí řady, ale jeden dvakrát nahozený dlouhý sloupek do stejného oka předchozí řady jako počáteční 4 řetízková oka a další 2 dvakrát nahozené dlouhé sloupky do vedlejšího, tj. 2. sloupku předchozí řady, postup pro sháčkování 3 dvakrát nahozených dlouhých sloupků naleznete zde (je to sice pro leváky, ale dá se to z toho dobře pochopit) a nebo přidávám ještě jeden slovní, nevizuální obecný popis pro sháčkování dlouhých, resp. vícekrát nahazovaných dlouhých sloupků níže*,
- po sháčkování 3 dvakrát nahozených dlouhých sloupků uháčkujeme 7 řetízkových ok,
- pokračujeme sháčkováním 4 dvakrát nahozených dlouhých sloupků (2 z nich jsou háčkovány do 3. dlouhého sloupku předchozí řady a 2 z nich jsou háčkovány do 4. dlouhého sloupku předchozí řady, sháčkování provedeme dle postupu uvedeného výše (jen sháčkováváme 4 místo 3 dvakrát nahozených dlouhých sloupků),
- pokračujeme uháčkováním 7 řetízkových ok,
- opět sháčkování 4 dvakrát nahozených dlouhých sloupků, dále 7 řetízkových ok a tak pořád dokola až do konce řady, končíme pevným okem do 4. řetízkového oka háčkovaného na začátku této řady.
* SHÁČKOVÁNÍ NĚKOLIKA DLOUHÝCH SLOUPKŮ (v tomto případě dvou až tří - dle značky), zdroj: http://www.mimibazar.cz/tisk_navodu.php?id=3906:

Daný počet dlouhých sloupků háčkujeme vždy do předposledního protažení, tzn. že např. dlouhé sloupky háčkujeme jen jakoby napůl a poslední protažení děláme najednou. 

Máme-li sháčkovat 3 dlouhé sloupky, háčkujeme tedy následovně: Nahodíme přízi, vpíchneme do oka, nahodíme přízi a protáhneme okem (na háčku máme 3 oka), nahodíme přízi a protáhneme prvními dvěma oky na háčku (na háčku jsou 2 oka - máme sloupek uháčkovaný jakoby napůl). Nahodíme přízi, vpíchneme do následujícího oka, nahodíme přízi a protáhneme (na háčku máme celkem 4 oka - dvě původní z minulého sloupku a 2 nová), nahodíme přízi a protáhneme prvními dvěma oky na háčku - nyní jsme uháčkovali 2 sloupky "napůl" a na háčku máme 3 oka. Uháčkujeme si třetí sloupek, opět napůl - nahodíme přízi, vpíchneme do dalšího oka, opět nahodíme a protáhneme (na háčku máme celkem 5 ok), znovu nahodíme a protáhneme prvními dvěma oky - na háčku teď máme 4 oka. Nyní máme 3 dlouhé sloupky uháčkované napůl, na háčku 4 oka. Teď už jenom nahodíme přízi a protáhneme všemi 4 oky najednou. Sháčkovali jsme 3 dlouhé sloupky. 

U sháčkování dvakrát nahozených dlouhých sloupků je to obdobné, vždy jde o to, že daný počet sloupků háčkujeme až do předposledního protažení

Doporučuji natrénovat na dlouhých sloupcích a pak se pusťte do sháčkování dvakrát nahozených dlouhých sloupků :-)))

Snad to zvládnete, kdyby ne, musela bych zkusit video, ale nevím, za jak dlouho bych to zvládla... :-)

Postupujeme do 4. řady -  v nákresu označeno číslem 4 u obloučku (pevného oka): přes další 2 pevná oka (znázorněno 2 obloučky) přejdeme do mezery vytvořené ze 7 řetízkových ok předchozí řady a uháčkujeme 3 řetízková oka (jako náhradu za dlouhý sloupek) a dále budeme do mezery z řetízkových ok předchozí řady háčkovat 4 dlouhé sloupky, 3 řetízková oka, 5 dlouhých sloupků, "přesuneme se do další mezery vytvořené ze 7 řetízkových ok předchozí řady a uháčkujeme do ní 5 dlouhých sloupků, 3 řetízková oka, 5 dlouhých sloupků", část " " opakujeme až do konce řady, končíme pevným okem do 3. řetízkového oka háčkovaného na začátku této řady.


Postupujeme do 5. řady -  v nákresu označeno číslem 5 u obloučku (pevného oka): přes další 1 pevné oko (znázorněno obloučkem) přejdeme nad 1. dlouhý sloupek předchozí řady (tj. 2 sloupek v pořadí) a uháčkujeme 3 řetízková oka (jako náhradu za dlouhý sloupek) a dále budeme do následujících 3 dlouhých sloupků předchozí řady háčkovat 3 dlouhé sloupky, přejdeme do mezery vytvořené 3 řetízkovými oky předchozí řady a uháčkujeme 3 dlouhé sloupky, 3 řetízková oka, 3 dlouhé sloupky a dále do následujících 4 dlouhých sloupků předchozí řady uháčkujeme 4 dlouhé dlouhé sloupky, vynecháme další dva sloupky předchozí řady a "budeme do následujících 4 dlouhých sloupků předchozí řady háčkovat 4 dlouhé sloupky, přejdeme do mezery vytvořené 3 řetízkovými oky předchozí řady a uháčkujeme 3 dlouhé sloupky, 3 řetízková oka, 3 dlouhé sloupky a dále do následujících 4 dlouhých sloupků předchozí řady uháčkujeme 4 dlouhé dlouhé sloupky, vynecháme další dva sloupky předchozí řady", část " " opakujeme až do konce řady, končíme pevným okem do 3. řetízkového oka háčkovaného na začátku této řady.

Postupujeme do 6. a současně poslední řady (UFF, to je ale dřina :-)) -  v nákresu označeno číslem 6 u obloučku (pevného oka): přes další 1 pevné oko (znázorněno obloučkem) přejdeme nad 1. dlouhý sloupek předchozí řady (tj. 2 sloupek v pořadí) a uháčkujeme 3 řetízková oka (jako náhradu za dlouhý sloupek) a dále budeme do následujících 5 dlouhých sloupků předchozí řady háčkovat 5 dlouhých sloupků, přejdeme do mezery vytvořené 3 řetízkovými oky předchozí řady a uháčkujeme 3 dlouhé sloupky, 5 řetízkových ok, 3 dlouhé sloupky a dále do následujících 6 dlouhých sloupků předchozí řady uháčkujeme 6 dlouhých sloupků, vynecháme další dva sloupky předchozí řady a "budeme do následujících 6 dlouhých sloupků předchozí řady háčkovat 6 dlouhých sloupků, přejdeme do mezery vytvořené 3 řetízkovými oky předchozí řady a uháčkujeme 3 dlouhé sloupky, 5 řetízkových ok, 3 dlouhé sloupky a dále do následujících 6 dlouhých sloupků předchozí řady uháčkujeme 6 dlouhých sloupků, vynecháme další dva sloupky předchozí řady", část " " opakujeme až do konce řady, končíme pevným okem do 3. řetízkového oka háčkovaného na začátku této řady.

Jistě jste si všimli, že jeden malý obrázek vydá za desítky či dokonce stovky slov popisu, který ani když je sebevíc podrobný nedokáže povědět tolik, jako ten obrázek :-) Proto čím dřív se v grafických schématech naučíte orientovat, tím lépe se vám bude háčkovat :-) To je má osobní zkušenost...

A tady má realizace výše popsaného :-)


Snad vás tento náročnější návod neodradí (bude to možná trochu trápení, ale vznikne něco opravdu krásného :-)) Další sněhovou vločku/hvězdičku (slibuji už nyní, že bude mnohem snadnější na zpracování) vám představím zase příště :-)

Příjemný večer

Anička